Na zamyšlení

Jak vás ovlivňuje to, kým se obklopujete

Všimli jste si někdy, jak vás i během jediného dne dokáže ovlivnit někdo, koho potkáte, s kým se bavíte či koho posloucháte? Celé naše okolí nás ovlivňuje a možná i mnohem více, než si myslíte.

„Jste průměrem pěti lidí, se kterými trávíte nejvíce času“
– Jim Rohn

Jak nás lidé ovlivňují?

Lidé kolem kterých se vyskytujeme ovlivňují naše myšlenky, názory, hodnoty a chování. I když se snažíme sebevíc, postupem času začneme přebírat jejich názory i postoje.

„To, s kým se stýkáte, ovlivňuje váš úspěch či selhání až z 95%.“
– David McClelland

To může mít obrovské důsledky pro náš život. Pokud pořád sníme, představujeme si své cíle, plánujeme, tvrdě dřeme a pořád nás stále něco strhává zpět, může to být právě způsobeno lidmi, se kterými trávíme čas. Ono je totiž hodně obtížné zůstávat neustále pozitivní a věřit ve své sny, pokud každý den potkáváme člověka, který je rezignovaný na život, neustále si stěžuje, že se mu nedaří, a místo toho, aby s tím něco dělal, tak tráví svůj čas u televize s pivem v ruce. Nebo pokud si každý druhý den povídáme s někým, kdo je sice spokojený, ale má rád svoje pohodlí a pokaždé, když zmíníme své vize a přání, tak si klepe na čelo a raději nám říká, ať si najdeme klidnou práci s pevnou pracovní dobou a zaměstnavatelem, který nám zaplatí sociální a zdravotní, a nemusíme nic řešit.

přítel odmítá náš sen a jsme smutní

Ano, teď můžete namítnout, že vás to může namotivovat dokázat těmto lidem, že na to máte a oni se mýlí. Co ale, když se to takto snažíte dokázat celému vašemu okolí, a to týden, měsíc, rok? Stejně vás to začne vyčerpávat, ať už se snažíte prosadit se sebevíc. Vždy přijde čas, kdy každý z nás potřebuje podpořit a pomoct.

A teď ta druhá část. Co když kolem vás budou lidé, kteří přemýšlí podobně jako vy? Co když se obklopíte lidmi, kteří chtějí od života více a nebojí se za svými sny jít? Asi se shodneme, že když se pravidelně setkáváme s lidmi, kteří nás chápou a podpoří, pak se cítíme příjemněji a máme více chuti konat pro dosažení vašich snů vše, co je potřeba. Vědomí toho, že v tom nejsme sami, nám prostě pomáhá.

kým se obklopujete. Potkání stejně pozitivního člověka jakým jste vy

Vezměte to do vašich rukou – vyberte si, kým se obklopujete

Nemá tedy smysl rozčilovat se nad postoji a názory určitých lidí. Tak to prostě je, že někteří lidé nás v životě pořád jenom stahují dolů a oddalují nás od našich snů. Je tedy potřeba to přijmout a zařídit se podle toho. Zvažte přidání těchto dvou zásad to vašeho života:

Začněte si aktivně a vědomě vybírat, s kým trávíte svůj čas.

Nemůžeme čekat, že když se budeme pohybovat kolem negativních lidí, pak budeme žít pozitivní život. Takto to prostě nefunguje. Proto je důležité pečlivě si vybírat, s kým strávíme svůj čas. Nenechte se ovlivňovat náhodou, ale rozmyslete si, jaké lidi a hlavně jaké postoje, názory a životní filozofie, chcete pustit do svého života.

kým se obklopujete. Výběr pozitivních lidí do našeho života

Buďte vděční za pozitivní vztahy, které již v životě máte.

Zároveň pokud se pohybujeme v okolí někoho, koho obdivujemu, buďme velice vděční za to, že s tímto člověkem můžeme trávit čas. Vybral si totiž nás a již tento jeho/její krok nás může posunout na vyšší úroveň. Tak na to, prosím, pamatujte a neberte tyto vztahy jako samozřejmost. Starejte se o tyto vztahy, aktivně na nich pracujte a buďte vděčni, že takové lidi ve svém životě máte, protože právě oni vám nejvíce pomáhají v dosažení vašich snů.

Člověk je rád za lidi, kterými se oblkopuje

Starejme se proto o to, kým se obklopujeme, do koho investujeme svůj čas a energii, a za každého člověka, který nám pomáhá, buďme opravdu vděčni a vracejme jejich energii zpět. Uvidíte, že jakmile se na toto zaměříte, začne se váš život pomalu a jistě sunout tím správným směrem. Více o věčnosti v předešlém článku.

Leave a Reply