Tipy a triky

Váš nový kouč – Deník úspěchů

Naplno trénuju týden, měsíc, půl roku, rok, dva, tři atd. Někdo vydrží naplno jít za jednou myšlenkou jeden trénink, někdo několik let tréninku a každý přijde do bodu, kdy už ztrácí směr a při ohlédnutí nevidí žádné výsledky a pokroky. I když pocit zmaru, který nastane není příjemný, je naprosto normální a každý špičkový atlet ho někdy zažil. V tomto článku vám chci ukázat jak pocitu nicnedělání a stagnace předcházet. Tou metodou je DENÍK ÚSPĚCHŮ.

Co to je deník úspěchů?

Z mého pohledu jde o takovou připomínku, že i když mi zdánlivě nic nejde, vždy se dá najít aspoň jedna věc za ten den, co se povedla. Můj deník mi taky připomíná, čeho jsem již dosáhla a kam chci jít dál. Do deníku si taky zapisuju, co je potřeba zlepšit a čeho chci v tréninku přidat. Zkrátka a dobře, je to takový levný „osobní kouč“.
Deník úspěchů má jednu velmi dobrou výhodu, když si něco zformulujeme, teprve pak pochopíme, co se vlastně v nás odehrává, co znamená naše myšlenka, nebo co chceme, a právě proto zapsání si svých myšlenek může být opravdu prospěšné. Další věc je to, že co si zapíšeme, tak si lépe pamatujeme.
Když řeknu deník úspěchů, určitě si představíte sešitek, který je hrozně pozitivní, všechno je v něm růžový a ne abychom tam napsali něco, co se nám nepodařilo. NE, deník úspěchů tak, jak vám ho teˇd popíšu se ve skutečnosti nedá nazvat ani jako pozitivní, je to pouze objektivní zhodnocení toho, co se děje na tréninku, práci, doma (nebo na co to vlastně chcete použít).

Co by správný deník měl obsahovat!

Moje dosažené úspěchy

Co jiného mě v těžkých dobách může posunout vpřed, než ohlédnutí za tím, co jsem už v životě dokázala. Je proto důležité, aby jste v deníku našli místo i pro svou minulost. Vyhraďte si nejlépe jednu z prvních stran na svoje úspěchy. Napište si aspoň 5 momentů, které jsou pro vás určitým způsobem speciální. Když se vás někdo zeptá, co jsi už dokázal – co se vybaví?

Pište všechno, co berete za svůj úspěch. Může to být mistrovský titul, ale i výhra místní soutěže. Ve skutečnosti se nemusí jednat o výhru jako takovou, může to být výhra sám nad sebou – splnil jsem si těžký měsíční cíl, naučil jsem se něco nového, našel jsem, co mě baví, objevil jsem podstatu – může to být opravdu cokoliv, na co jste pyšní.

Poznámka: nechate si trochu místa pro úspěchy, které přijdou – až přijdou jste připraveni a můžete si je ihned zapsat

Cíle

Dalším důležitým nadpisem ve vašem deníku je položka CÍLE. Nahoru si napište váš životní cíl. Tento cíl si rozdělte do několika podcílů a tyto podcíle si rozdělte do jednotlivých kroků. Tím, že si cíle zde napíšete, máte skvělou možnost si je neustále připomínat. Vždy, když si budete do deníku zapisovat dejte si chvilku a nalistujte na stránku s cíli a připomeňte si důvod, proč to všechno děláte.

!Pozor! – jednotlivé kroky by pro vás vždy měli být uskutečnitelné, podcíle by jste si měli umět představit a až teprve životní cíle by měli být za hranou vaší představivosti. Více o cílech (zde) a motivaci (zde).

Moje úspěchy

A konečně se dostáváme k „hlavní“ náplni deníku – mým každodenním úspěchům. Jak už jsem říkala, nejde o to něco si lakovat na růžovo, jde o zhodnocení daného dne.

  1. První, co si zapíšete budou 3 věci, co se vám dnes (na tréninku) podařili nebo líbily.
  2. Dále si zapište 1 nebo 2 věci, které chcete změnit na základě dnešního výkonu.
  3. Nakonec si zapište 1 věc, kterou můžete udělat jinak a povede k lepšímu výkonu.

Nakonec deník vypadá například takto:

K čemu všemu to vlastně je?

Vidíte, není to tak dlouhé a ani přehnaně pozitivní no ne? 🙂 Pokud se po každém dni/tréninku zamyslíte nad těmito třemi body a zapíšete si je, získáte neuvěřitelné možnosti. Vidíte svůj postup skrze trénink. Snadněji naleznete chybu (v tréninku, přístupu, myšlení). Můžete ihned zefektivnit svůj další trénink a stanovit si na další den jeden cíl, který se tak trochu zavážete splnit.

 

Pokud mi stále nevěříte, že psát si deník je výhodné, tak si dejte „zkušební dobu“. Zkuste si deník psát např. 14 dní a uvidíte kolik vám to zabírá času, jaký z toho máte pocit a jestli je to pro vás užitečné. Prostě za zkoušku nic nedáte.

P.S. Deník nemusí být na papíře, pro ty zvás, co všechno všude zapomínají – jako já – je možné si deník psát do mobilu do nějaké aplikace (např. Evernote, Poznámky atd.)

Leave a Reply