Inspirace od nejlepších

Inspirace od Tonyho Robbinse – 3 pilíře úspěchu

Když se máme učit, učme se od těch nejlepších. Nabírejme informace od lidí, kteří si prošli tím, čím si procházíme my. Inspirujme se zkušenostmi lidí, kteří již dosáhli cílů, ke kterým teprve směřujeme. Nasávejme know-how od lidí, které uznáváme a obdivujeme. No a pro mě je jedním takovýmto člověkem určitě právě Tony Robbins. Takže se netajím, že ano, toto nejsou moje myšlenky. Jsou to myšlenky někoho jiného, ale vidím, že fungují v mém životě naprosto dokonale a využívám je co to jen jde.

Vezměme to tedy od začátku …

Podívejte se na svůj život, jaký je? Věřím, že skoro všechno je u vás super, ale z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké vždy všechno vybalancovat. Alespoň teda u mě je většinou alespoň jedna oblast, ve které pocitově (oproti ostatním) nejsem tam, kde chci být nebo dokonce selhávám. Cítíte to podobně?
– Možná, že nemáte takovou práci, jakou byste chtěli, váš šéf je na vůl, vaši kolegové nespolupracují nebo nevyděláváte kolik potřebujete.
– Možná, že vaše vztahy stojí za prd, váš partner vám nedává, co potřebujete, rodiče vás nepodporují nebo přátelé vás nechápou.
– Možná, že ještě nemáte výsledky, jaké chcete, vaše výkony nejsou, jaké potřebujete, nejste připraveni závodit nebo neumíte efektivně trénovat.

I když toto a mnohé jiné můžeme ve svém životě zažívat a můžeme mít pocit, že selháváme v jakékoliv oblasti, v něčem jsme během našeho života už určitě uspěli. Už jsme měli něco, v čem jsme dosáhli přesně toho, co jsme si přáli. Určitě jsme už zažili nějaké osobní vítězství! Přesně tohohle je důležité se držet.

Když jsme zažili jedno můžeme ho zažít zas a znovu, můžeme náš úspěch posouvat, zvětšovat, a hlavně převádět z jedné oblasti do druhé. Co je ale potřeba? Být si vědom věcí, které k tomu našemu úspěchu vedly. No, a právě tady se můžeme velmi poučit od lidí, kteří si velkými i malými úspěchy prošli. Kteří dokázali uspět ne v jedné oblasti života (třeba sport), ale dokázali to přenést i na úplně jiné oblasti (např. business či rodinné vztahy). Právě tady jde o to pochopit 3 pilíře úspěchu

Přemýšlení nad otázkou

1. POZORNOST

Určitě souhlasíte, že abychom mohli být úspěšní, je potřeba být schopen zaměřit se na určitou (mnohdy docela dlouhou) dobu jedním směrem. Psali jsme ve škole test? Když jsme se soustředili a dobře si přečetli zadání, hned byla větší pravděpodobnost na lepší známku. Trénovali jsme závody? Pokud jsme se soustředili na zlepšení jedné jediné věci, určitě se zlepšila víc, než kdybychom chodili na tréninky jen tak. Věřím, že to znáte taky. Bohužel to ale není tak jednoduché, pozornost má totiž malý háček ..

Určitě (stejně jako mě) se vám taky stalo, že jste dali pozornost na nesprávné věci – „Nemám peníze! Nemůžu si dovolit tréninky.“ nebo „Nic se mi nedaří, co dělám špatně?!“. To, na co se soustředíme k nám přichází ve větších dávkách. Co při takovýchto myšlenkách tedy do života dostaneme? Ano, víc neúspěchů a víc cest, jak přijít o peníze. Jak říká právě Tony – „Wherever focus goes, energy flows.“, je tedy pouze na nás, kterým směrem tu naši pozornost pustíme a kterým směrem energie začne proudit.

Jakým směrem tedy potřebujete zaměřit vaši pozornost, aby se začali plnit vaše sny? Jaké myšlenky se točí ve vaší hlavě? Babráte se v negativech vaší aktuální situace („nemám peníze“, „chybí mi zkušenosti“, „nemůžu teď trénovat“ …) a nebo se věnujete cestám a možnostem jak z vaší situace ven, vyhlížíte příležitosti a soustředíte se na vaše silné stránky („mám čas pro sebe“, „ujasním si svoji vizi, strategii a cíle“, „je to možnost udělat velký pokrok mezi závody“). Opravdu, co si pustíme do života je pouze na nás.

Chápu vás …

Neříkám, že jsem v tom dokonalá a že je to jednoduché. Ale jde hlavně o to převzít kontrolu nad naší pozorností a co nejvíce času ji dávat jedním jasným směrem. Zaplňte vaši hlavu myšlenkami týkající se vašeho cíle, emocemi až toho cíle dosáhnete a jasnou vizí. Už pouze toto představuje OBROVSKOU změnu. To, na co se totiž soustředíme máme tendenci také dělat.

Určitě máte už taky takovou zkušenost. Naštvalo vás někdy něco, že jste si řekli „Dost, jdu to změnit. Už nebudu …, místo toho budu …“? Stali jste se tím úplně posedlí, mysleli jste na to většinu svého dne den po dni? A pak jste to opravdu dokázali a změnili jste to? Jestli ano, pak tu máte jasné potvrzení téhle myšlenky v přímém přenosu. Jestli ano, pak víte, že ani nepotřebujete jasný plán, jednotlivé kroky se budou odkrývat postupně, jde pouze o to držet si pozornost jedním směrem a nenechat se rozptýlit.

2. STRATEGIE

O pozornosti bych mohla psát eseje, ale myslím, že jsem vám už dost ukázala na příkladech, jak je důležitá a jak vlastně funguje. Pojďme tedy na další pilíř a tím je strategie. Protože, pokud máme pozornost nastavenou správným směrem, strategie to může pořádně boostnout.

A tady začíná to nepřeberné množství cest, učení se, hledání možností, ještě víc učení, zkoušení, pokusy o omyly. Tady je čas, abychom si našli lidi, kteří již dosáhli to, o co se snažíme. Abychom pochopili, co ti lidé mají společné a abychom především zjistili, jaké kroky potřebujeme udělat, abychom dosáhli našich snů. Nezapomeňte ale, toto všechno nejde bez zaměřené pozornosti! Dívejte se na to, co je ověřené, co zaručuje výsledky, po kterých toužíte a co funguje za podmínek, které máte vy.

Přestavte si, že vaším cílem je být nejužitečnějším hráčem během playoff v hokeji. Co uděláte jako první? Soustředíte se na to! Za druhé? Podíváte se, kdo hraje nebo hrál v ČR i ve světě podobný styl hokeje jako vy, kdo má podobnou výšku, váhu a podobnou konstituci a nejlépe i stejnou pozici. Víte, že se vám daří nejlépe dávat góly z pozice za bránou, tak analyzujete hráče, kteří jsou tím naprosto legendární. Zkoumáte, co oni dělali jinak, jak se chovali v zápasech, jak si vytvářeli šance, co dělali jinak na tréninkách. Postupem času určitě zjistíte vzorce, které lidé s podobnou hrou dělali a co jim pomohlo si je osvojit. Vaše strategie je na světě.

Chápeme se? Každý hokejista nepotřebuje hrát jako Jaromír Jágr, ale potřebuje vědět, jaké dovednosti už má, jaké chce posunout a kdo to už před ním zvládl. Takže nachystat tužku a papír a odpovídat na otázky. Kdo tedy má ty vaše schopnosti, které vás dovedou k cíli? Kdo je ve vašem sportu podobný jako vy? Kdo už váš cíl splnil? Co dělal jinak než ostatní? Co mu pomohlo dostat se tam, kde je? …

Už víte, kde hledat vaši strategii?

3. SOULAD

Tak a někdy se stane, že máte jasnou představu, co chcete. Soustředíte se naplno na ten cíl. Víte, jak ho dosáhnout, máte jasnou kroky, které k němu vedou a stejně nic. Někdy se to prostě stane, že se nedaří postupovat dál, něco tomu chybí, bere nám to neskutečné množství energie, nejde to dostatečně rychle, nebaví nás to … Co je špatně? Většino nejsme v souladu s našimi cíli.

Ano, zde přichází na řadu naše vnitřní konflikty. Pokud se opravdu chceme posouvat vpřed, potřebujeme všechno naše chování, jednání a myšlení sjednotit a vše (tedy i naše mysl) se musí hýbat vpřed. Zase si myslím, že jste se s tím už setkali – Máte super jasný nový cíl, mát jasnou strategii a jste celí nadšení. Teď to svěříte tohle všechno nějakému člověku a on řekne „To je fajn, ale co když …!“, nebo i naše vlastní mysl může dělat „Ok, ale co když …!“. Často se stává že je jedna část nás, která něco opravdu chce, ale pak je tu ta druhá, která pořád pochybuje a bojí se – „Co když na to nebudu mít?“, „Co když neuspěju?“, „Co když za to utratím všechny peníze?“, „Co když si budou ostatní myslet, že jsem blázen?“ …

Vnitřní konflikt

Vidíte to? Dva naprosto protichůdné tužby: 1) uspět, 2) nevyčnívat z davu. Chcete být lepší než ostatní, ale zároveň nechcete dělat něco jiného a nechcete, aby se o vás mluvilo? No takhle to asi nepůjde. Úspěšní lidé vždy vyčnívají mezi ostatními.
– Chcete mít nejlepší fyzičku na startovním poli? Ale nechcete dělat něco navíc, cvičit s větším úsilím, nakládat si větší váhy? A jak toho plánujete teda dosáhnout?
– Toužíte být nejlepším obráncem v historii klubu, ale nechcete, aby se o vás vědělo a mluvilo? Samozřejmě, že se o tom bude vědět a mluvit!
– Snažíte se zlomit světový rekord, ale bojíte se neúspěšných pokusů? Vždyť kolikrát ti nejlepší museli selhat, aby se stali nejlepšími!

Zkrátka pokud chcete výhody, bez žádných vedlejších následků, pak to nikdy nepůjde. Vždycky se posunete o 2 kroky vpřed, ale o 3 vzad. A věřte mi, přesně tohle jsem zažívala v tancování opakovaně. Chtěla jsem něco dokázat, chtěla jsem být nejlepší partnerkou v republice, ale nechtěla jsem být vidět. PARODX co? Ale přesně takhle to bylo. A kam mě to dovedlo? NIKAM, doku jsem si to neuvědomila a nezačala s tím pracovat.

Teď to neznamená, že se musíte stát nějakým nezastavitelným terminátorem, který se ničeho nebojí. Znamená to pouze to, že je potřeba s těmito strachy pracovat – uvědomit si je, nechat je odejít a nebo je využít pro náš záměr. Na to už jsou samozřejmě i určité techniky.

3 pilíře úspěchu ve formě sloupů a panáček se o ně opírá

UFF to byly dlouhé 3 pilíře úspěchu.

Děkuji, pokud jsi dočetl(a) až sem. Vím, že to dneska byl záhul, ale tohle téma mě neskutečně baví a dává mi v životě obří smysl. Osekávat to ještě víc mi přišlo až neuctivé. Věřím, že jste si z toho odnesli, co potřebujete a že už vidíte nové souvislosti ve vašem životě – to je totiž základ změny.

Leave a Reply