Tipy a triky

Jak si lépe pamatovat? Berte to osobně!

V dnešní zrychlené době, kdy nosíme kvanta informací v našich kapsách, začíná být stále těžší a těžší si zapamatovat důležité informace a ty nepotřebné nechat plavat. Když jdeme po ulici, naše oči neustále přitahují reklamy všeho druhu, přípravky proti vráskám počínaje a politickou kampaní bohužel nekonče. A to vůbec už nemluvím o televizi. Také díky rychlejší přepravě můžeme za den stihnout změnit vícekrát prostředí než tomu dříve, takže náš mozek musí stihnout zpracovat mnohem více podnětů, aby se mohl dobře přizpůsobit.

Tohle všechno vědomě i nevědomě zahlcuje náš mozek, který se snaží vytřídit podstatné a nepodstatné vjemy, který se snaží to podstatné uložit a který se snaží nově získané informace propojit s našimi zkušenostmi. Jak tedy můžeme svému mozku dát vědět, „Pozor, tohle si zapamatuj!“? Jak mu můžeme ulehčit práci při zapamatování? Jednoduše, zapojte co nejvíce smyslů a prožijte danou věc naplno – dejte jí vaši emoci.

Jak to funguje při vybavování

Když vám řeknu, „Vybavte si zážitek s rodinou.“ ať už se vám vybaví jakákoliv událost jednu věc bude mít zaručeně – nějaký pocit. Může to být cokoliv dobré, špatného, nebo třeba něco, co v nás vyvolává zmatek, ale těžko si vzpomenete na to, jak jste jako obvykle v kuchyni obědvali. Vidíte, emoce nám pomáhají vzpomínky si nejen zapamatovat, udržet je uložené a následně si je i vybavit.

Jednoduchý návod!

zapamatovatVytvořte si na věc, kterou si chcete zapamatovat nějaký příběh či představu. Může se jednat o něco bláznivého nebo i o běžnou věc, kterou nějak ozvláštníte, důležité je, aby pro vás byla zapamatovatelná. jak to udělat? Recept je následující:

1. Zapojte všechny smysly

2. Udělejte z toho osobní záležitost.

3. Pocit zesilte co nejvíce (čím silnější pocit, tím lepší zapamatování)

1) Smysly

Díky zraku, chuti, čichu, hmatu a sluchu můžeme zpracovat prakticky jakýkoliv podnět. Někteří lidé dokonce říkají, že mezi lidské smysly by se mělo zařadit i vnímání bolesti a pohybu. V představě pracujte i s tímto. I když máme určité smysly vyvinutější, než druhé při zkoumání našeho okolí je všechny zapojujeme. Pokud máme tedy před sebou nějaký popis události či nějakého procesu snažme se při ukládání věci do paměti aktivovat naše smysly, co by jsme mohli cítit, co by jsme viděli, jak bychom se pohybovali, co by jsme slyšeli. Zapojte fantazii, zapojte smysly, hrajte si!

 

2) Osobní záležitost – probuďte svoje emoce

Jenom smysly zapojit nestačí. Nejlépe si pamatujeme něco, co se nás týká, náš mozek je na to naučený. Jak udělat z obyčejné věci něco osobního? Dejte tomu emoci! Je jedno, jestli je to negativní nebo pozitivní, obojí si velmi dobře zapamatujeme – problém pro naši paměť představují věci neutrální. Pokud si tedy chcete něco zapamatovat, tak si na to vytvořte názor, průpovídku, přiřaďte věci vzpomínku, vyvolejte emoce. Udělejte z ní věc, která vám bude blízká, udělejte z ní „vaši“ věc.

 

3) Dejte svým emocím obrátky

Pokud si chceme zapamatovat něco opravdu důležitého můžeme využít naše pocity na maximum. Ať už přidáte jakékoliv pocity, ve vaší představě je zvětšete sloní mírou. Pociťte je v celém těle. A až budete s prožitkem hotovy, prostě všechny pocity nechte být a zaměřte se na něco normálního a běžného – dejte si čas informaci vstřebat.

 

Co s návodem v běžném životě?Mozek

Výše zmíněné body můžete využít na cokoliv, co vás napadne – učení se na zkoušku, zapamatovat si nákupní seznam, vzpomenout si na důležité datum, uložit si do paměti film nebo knihu kterými se chceme zabývat později – možnosti jsou nekonečné. Jediné co je potřeba udělat je vzít to osobně.

Chceme si zapamatovat data důležitých akcí:

12.1. – kongres v Olomoucké Floře
20. 3. – výstava v Tančícím domě v Praze
31.5. – představení, divadlo Kalich

 Vytvořím si v hlavě krátkou příhodu.

Při obědě v restauraci ve 12 hodin si přivoním ke květině, která bohužel smrdí jako zkažená ryba. Najednou mi kolem stolu proběhne tanečník s 20 ženskýma v závěsu. Běží úplně těsně kolem mě, až cítím jak se rozechvěl vzduch. Tanečník se zastaví a nabídne mi kalich 30letého archivního vína. Jeho chuť je naprosto dokonalá, rozlívá se mi po jazyku. Jako květ řeku si jen tak pro sebe.

Když v hlavě prožíváte celou situaci každý pocit, který tato situace vyvolává přežeňte až do absurdna. Dejte prostor fantazii a bavte se.

 

S využíváním takových to pomůcek můžebý život v  dnešní době snažší a především zábavnější. Proč zapomínat na kamarádův svátek nebo co jsem chtěl nakoupit? Proč se spoléhat na upomínky v mobilu? Váš nejlepší nástroj máte stále u sebe – jste to vy!

 

Více o představách a vizualizaci se dočtete tady.

 

Leave a Reply