Principy mentálního tréninku

Alterego ve sportu – staňte se vlastním hrdinou

V létě jsem mluvila s jedním kamarádem, sportovcem, který mi vyprávěl zajímavou myšlenku, která mu pomáhala dosáhnout hodně dobrého výkonu a v jeho případě i velmi dobrých výsledků. Aby na závodech dokázal předvést, to co uměl na tréninku, jednoduše si v hlavě vytvořil na závody jinou osobnosti. Takovou, která je klidná. Takovou, která je sebevědomá. Takovou, která vítězí. Stejně jako superhrdinové ve filmech si stvořil svoje alterego.

No nebudu zakrývat, že nejdříve mě to přišlo dost zvláštní a možná dokonce i ne úplně zdravé. Nabízela se otázka zda, když se musíme stát někým jiným abychom mohli závodit, má vůbec smysl závodit? No nedalo mi to a musela jsem tohle téma trochu víc prozkoumat. A na co jsem narazila? Je to ve skutečnosti docela běžná praxe, která lidem opravdu může hodně pomoci. Jak, se už za chvíli dozvíte.

Kdo už má své alterego a kdo je kdo?

Vytvoření si vlastní „lepší“ či „praktičtější“ identity je opravdu široce využívanou technikou. Ba co více, lidé, kteří ji využívají jsou velice známí. Určitě je znáte taky – Tiger Woods nebo Dwayne „The Rock“ Johnson. Dokonce i velká Beyoncé si své alternativní já vytvořila (Sasha Fierce) a nebojí se to přiznat. Ano, i tyto osobnosti, na vrcholu svého oboru, jednou začínaly, postupně se zdokonalovaly, osvojovaly si potřebné návyky a vlastnosti a společně s tím tvořili i svoji současnou identitu. Krásně to popisuje právě Beyoncé v pořadu Oprah Winfrey – „Objeví se těsně před tím momentem, než začnu být nervózní a přebere řízení. Sasha Fierce se objeví a změní se mi postoj a všechno je jiné.“ Podobně i Tiger Woods se Tigerem nenarodil, ale byl to Eldrick. Tigerem se stal až kvůli golfu, kdy si pro vítězství potřeboval osvojit vlastnosti profesionálního golfisty.

Jak se tyto osobnosti postupně zlepšovaly, tito i mnozí jiní lidé svoje alterego do své identity plně začlenili a stali se jí. Beyoncé = Sasha, Dayne = The Rock, Wood = Tiger. Je to vlastně velmi podobné, jako když si superhrdinové vytvoří identitu „normálního“ člověka, aby se ochránili a skryli své schopnosti. Superman si vytvoří alterego Clarka Kenta, Bruse Wayne si naopak stvoří Batmana a z Petera Parkera se stal Spiderman. Co se ale postupem času, jak příběh pokračuje, stane? Původní identita se smíchá s tou „vymyšlenou“. Vztahy začnou příběh komplikovat, a nakonec už není poznat která identita je ta vymyšlená a která je vlastně ta pravá. Nakonec jsme svědky vývoje hrdiny, který obě tyto identity nakonec přijme za své. Je to takovéto „fake it, till you make it“ v praxi. Ale o tom už tu na blogu byla řeč opravdu hodně dávno.

Proč si vytvořit svého superhrdinu

Už vás asi rovnou napadají všechny možné důvody, proč stvoření si vlastní „nové“ identity pro vás ve vztahu k výkonu dobré, ale pro jistotu jednu obrovskou výhodu zde vypíchnu.

Doved si představit, že největší úleva na vás dopadne při uvědomění si, že nemusíte překopat celou svoji dosavadní identitu kvůli tomu, abyste se stali dobrými sportovci a mohli dosahovat opravdu výborných výsledků. Je mnohem lehčí „vytvořit si přestrojení“ a stát se na potřebnou chvíli někým jiným. Do té doby, než stačíte změnit celé vaše sebeschéma, získat zkušenosti v oboru a vybudovat si potřebnou sebedůvěru.

Jak si své alterego najít?

1) Vyberte si správné vlastnosti

Úplně ze začátku je nezbytné promyslet si, jaké vlastnosti a schopnosti vaše nová identita potřebuje. Potřebujete být soustředěnější, klidnější, důslednější? Nebo právě naopak chcete být výbušnější, energičtější a mít o všem přehled? Co vlastně potřebujete pro váš úspěch?

Velmi pomáhá popřemýšlet o reálných lidech či o vymyšlených postavách, které ztělesňují identitu, kterou hledáte. Jste lezec a potřebujete být mrštný jako ninja? Jste boxer a toužíte mít disciplínu jako Muhammad Ali? Pokud existují lidé či postavy, které ztělesňují vlastnosti po kterých toužíte, udělejte si u nich poznámku, která vám potom pomůže dostat se do „role“.

Poznámka: Nemusíte se držet hranice pohlaví, jsou i sportovkyně, které si vytváří alterego drsného borce, když startují závod, a naopak jsou muži, kteří za určitých okolností přebírají některé vlastnosti ženských identit.

2) Vyberte si své jméno

Samozřejmě, že vaše osobnost musí mít své vlastní jméno. Toto jméno by mělo odrážet ty vlastnosti, které chcete, aby daná identita měla. Pokud již máte vymyšlené jméno vytvořte pro svoji novou identitu i příběh. Jak si tato osoba své dovednosti osvojila? Co ji k tomu donutilo? Jakými strastmi a vítězstvími si prošla? Co všechno zažila? Jaké poučení si do dalšího života přinesla?

Zkrátka promyslete každý detail, tak jako byste skutečně tvořili komiksovou postavu, která musí obstát před čtenáři a její existence musí dávat smysl. Zvažte všechno možnosti, vychytejte všechny její aspekty a pečlivě zvažte její jméno. Jedná se přece o vás.

3) Staňte se svým výtvorem

Poslední, a tak trochu nikdy nekončící aspekt této techniky – přivést vaši postavu k životu. Vypustit tuto novou identitu na světlo a nechat ji převzít kontrolu, když je třeba.

Jak toto zařídit? Myslete jako vaše alterego, chovejte se jako on(a), mluvte k sobě jako by mluvila skutečně ta jiná postava. Zkrátka vytvořte si opravdový nový mindset. Velká výhoda je, že jako sportovci už máme hodně spouštěčů pro přebrání si nové identity vytvořených – např. náš závodní dres může být oděv naší alternativní identity či příchod na stadion může být okamžik, kdy se naše identita změní. Někteří sportovci mají jako spouštěč nastaveny jiné věci – navonění se, nasazení brýlí, nasazení si sluchátek do uší apod. Kreativitě se meze nekladou 🙂

. . .

Abych vás podpořila ve vaší tvorbě přepravila jsem si pro vás ještě jeden bonus. Takový malý inspirativní pracovní list, který vám usnadní vaši tvorbu a pomůže vám prozkoumat další možnosti:

Tak jako vždy musím ještě připomenout, že i technika alterega vyžaduje trénink. Někým jiným se jen tak nestanete přes noc. Nečekejte tedy, že se zvládnete za vaši novou osobu vydávat hned na příštích závodech. Zkuste ji například přivést k životu nejprve na samostatném tréninku, pokračujte pak stále častěji na všech trénincích a pak i teprve i na závodech. Postupem času se přechod z vaší do alternativní identity stane jednodušší a rychlejší, jenom tomu musíte dát čas.

Poznámka: Tato kapitola byla inspirována knihou „The Breave Athlete“ a podcastem Tonyho Robinse episoda „Amplify Your Strenghts“ s Toddem Hermanem

Leave a Reply