Principy mentálního tréninku

Cíle – kde se vidíš za 10 let, za rok a kde zítra?

Cíle – jedno z nejprobíranějších témat. Ať už se bavíte s kýmkoliv o čemkoliv, každý se dříve či později zeptá  „Proč to děláš?“ nebo „Čeho chceš dosáhnout?“. Někdy je odpověď naprosto jasná a slova nám okamžitě vyhrknou z úst. Někdy naopak vůbec nevíme, co odpovědět, vrtá nám to hlavou a nakonec přiznáme, že ani nevíme.

Progres

Proč to všechny zajímá?

Člověk nedělá něco jenom tak bezcílně. Vždy, když něco děláme, máme v mysli ukrytý nějaký cíl, záměr nebo vizi, což nám dodává vůli a motivaci v aktivitě pokračovat. Pokud toto postrádáme, je pravděpodobné, že u dané věci moc dlouho nezůstaneme. Prostě to pro nás nemá smysl. Proto je dobré uvědomit si, čeho chceme dosáhnout, jaký je můj cíl a jak se k cíli dostat.

Dalším důvodem je, že cíle prozradí hodně o vlastnostech člověka. Můžeme z nich do určité míry odvodit sebevědomí, motivaci, organizovanost, tvořivost, představivost a mnoho dalšího.

Velké či malé cíle?

Velkým tématem ohledně cílů je velikost cíle. Mám si dát cíl, který mi přijde naprosto nereálný a nebo si mám dát cíl, který je „na dosah ruky“? Moje odpověď je jasná – dejte si oba. Nejde totiž o to, jak je cíl velký, vzdálený, nereálný, jde o to jak si tento cíl rozplánujeme.

1. Ultimátní cíl

2. Dlouhodobý cíl

3. Krátkodobý cíl

To, že si stanovíme nějaký cíl je totiž pouze prvnm krokem, dále je potřeba cíle co nejvíce zpřesnit, rozdělit a vytvořit jednotlivé kroky, které k cíli vedou. Zkrátka a dobře je na tom hodně práce, ale vyplatí se to!

Nereálné cíle? Ano!

Pokud se totiž bavíme o cílech, které mají být naše největší životní cíle – např. „Jak chci, aby to vypadalo, až skončím s mým sportem? Jak si přeji, aby si mě lidé pamatovali?“ – tak tyto cíle můžou být naprosto nepředstavitelné vzdálené. Na začátku se zdá, že jde spíše o naše přání či nějakou vizi, než o konkrétní cíl. Takovému cíli můžeme říkat ULTIMÁTNÍ CÍL.Goals

Když si cíl budete hledat. Popusťte uzdu fantazii. Čeho by jste opravdu chtěli dosáhnout? Kdy si už řeknete stop, takhle mi to stačí? Chcete být mistrem světa? Uznávaným atletem? Světovým rekordmanem? Legendou ve svém oboru? Cokoliv je možné!

Zlatá střední cesta

Teď se dostaneme k bližším cílům – cílům DLOUHODOBÝM. Jedná se o cíle různé délky, které nám pomáhají na cestě za ultimátními cíly. Může to být, kde chci být za půl roku, za rok, nebo za 2. Je důležité, aby jste si cíle mohli více představit. Víte, že to dokážete, nevíte třeba úplně jak, prostě to víte. Cíl vás motivuje a chcete jít za ním. Dlouhodobý cíl může vypadat následovně: „Vyhraju (konkrétní závod), který se koná za půl roku.“ „Do 2 let se stanu mistrem republiky“. „Jsem v  národní reprezentaci na 2019 rok.“
Cestu k dlouhodobým cílům by měli popisovat jednotlivé podcíle, neboli cíle krátkodobé.Goals long-time, cile

Co udělám zítra?

A dostáváme se až k těm nejjasnějším a tolik opomíjeným KRÁTKODOBÝM cílům. Tyto cíle jsou již naprosto jasné, konkrétní kroky, které nám pomůžou na cestě za cíli dlouhodobými a ultimátními. Krátkodobý cíl je uvěřitelný, zdá se nám na dosah ruky a víme, co přesně máme udělat pro jeho dosažení.  Tyhle cíle si chceme splnit ve velmi krátkém čase (druhý den, tento týden, maximálně do měsíce). Je možné si uvést i několik krátkodobých cílů, které nám nakonec můžou vytvořit i měsíční plán – to je na vás. Tabule, vzkazy, board, sticky paper

Jak vypadá správný cíl?

Teď víte něco o systému cílů, víte jak se odlišují a že cokoliv, co si stanovíte je dobře. Jak ale udělat váš cíl co nejefektivnější? Jak udělat aby vás cíl co nejvíce motivoval? Je to jednoduché, uděljte ho KONKRÉTNÍ!
Co tí myslím? Ať už si stanovíte jakýkoliv cíl, představte si, jak tento cíl vypadá až ho dosáhnete. Představte si výsledek vašeho snažení. Vizualizujte čeho dosáhnete. Co vidíte, jak se cítíte, co se kolem vás děje, co slyšíte, co cítíte za vůně? Každý detail je důležitý a má svou váhu. Čím více si dokážete představit, tím líp. Váš mozek už totiž ví, jaké to je a je mnohem větší šance, že se váš cíl uskuteční. Kdykoliv se tedy opět podíváte na své cíle dejte si chvíli a znovu svou vizi prožijte.

Poznámka: Zda vás zajímá, co myslím vizualizací čtěte zde

Další důležitá věc ohledně cílů je, že MUSÍ BÝT POZITIVNÍ. Pokud si totiž stanovíte cíl typu „Nebudu poslední.“, tak se vám pravděpodobně stane, že poslední budete. Náš mozek totiž neslíší na nějaké ne. On ho prostě vymaže a co nám zbyde – „Budu poslední“. K aždý se cítí lépe, když si řekne „Jsem vítěz!“.

Cíl se MUSÍ SE TÝKAT VÁS. Jediné, co ve světě můžeme ovlivnit jsme my sami, proto by se vždy cíl měl týkat vás. Jak to myslím? Stanovíme-li si cíl typu „Soupeřův tým zápas pokazí“, co to znamená? Pro vás akorát to, že je velmi pravděpodobné, že zápas pokazíte spíše vy, než soupeř. Soupeře ovlivnit nemůžete, sebe ano. Myslete proto spíše jak zápas vyhrát či jak být nejlepším hráčem.

Na co si dát pozor!

Lidé se velmi často zabývají sny, které jsou pro ně nějakým způsobem reálné a představitelné a už si nedovolují snít – nestanoví si svůj ultimátní cíl. Lidé potom nemají takový „tah na bránu“ posouvají se určitým tempem, ale s ultimátním cílem se můžou posouvat rychleji.

Opakem jsou pak lidé, kteří chodí neustále s hlavou v oblacích a nikdy nic pořádně neudělají. Mají krásné plány, živé vize toho, jak jednou budou tam a tam a dělat to a to. Chybí jim jedna věc, svoje cíle rozplánovat na jednoduší a bližší kroky (dlouhodobé a krátkodobé cíle). Pokud totiž plánujeme pouze do budoucna je těžké něco začít dělat – nic nás „nenutí“ do akce.

Mým hlavním doporučením tedy je naplánovat si všechny druhy cílů – ultimátní, dlouhodobé i krátkodobé. Jednotlivé cíle si také můžete ještě „rozpitvat“ do nejmenších možných detailů – to je na vás. 😉

Dále také pamatujte na konkrétnost – prožijte si své cíle ještě dříve, než se stanou. To co si představíte se může stát. Pokud pro vás stanovený cíl moc neznamená a nedokážete si jej představit, zvolte si radši jiný cíl.

Trochu motivace na závěr

Za každým stanoveným cílem je takový malý plán na naplnění našeho snu. To, jak moc a co budete plánovat je čistě na vás. Tím, že si vyhradíte čas a něco si naplánujete si můžete otevřít cestu k dosud nemožným cílům. Díky plánování se odlišíte od většini. Je totiž nesmírně důležité vědět, co chci za dnešek zvládnout, co chci zvládnout za týden, měsíc, rok nebo dokonce za celý život. Dejte svému životu vizi. Dejte mu cíl a pamatujte …

„Mnohem větší tragédie než je nedosáhnout cíle, je nemít žádny cíl.“
– Benjamin Mays

Další článek o cílech si přečtěte zde

Leave a Reply