Ranní rutina – černá díra nebo výtah k úspěchu?
Pokud se aktivně zabýváte osobním rozvojem, snažíte se dosáhnout fungující rovnováhy ve svém životě a nebo pokud alespoň takovéto lidi sledujete na sociálních médiích, určitě vás neminul pojem „ranní rutina“. Tito lidé většinou ukazují, jak se po určitých ranních rituálech zlepšila jejich životní spokojenost, že mají svůj život více pod kontrolou, cítí se v různých ohledech lépe a mnoho, mnoho dalšího.
Jelikož se množství takovýchto informací hromadí a je stále více lidí kteří zkoušejí rutiny slavných lidí, rozhodla jsem se trochu se na ty rána podívat. A co jsem zjistila? Nevím, jak je to u vás, ale moje rána jsou většinou směsicí chaosu a různě dlouhého plýtvání času 🙂
Jaká jsou vaše rána?
Věřím, že ranní chaos taky znáte. Ten můj vypadá většinou následovně:
– Zazvoní budík a proč ho alespoň o 5 minut neposunout.
– Když se konečně dostanu z postele (o 5 – 60 minut později) začne kolečko snídaně, koupelna a oblékání se. Zde se dostávám do velmi ožehavého kontinua, kdy tyto aktivity mohou zabrat zcela náhodně od 15 do 50 minut. V tomto čase zvládnu různé věci, které normálně přehlížím a najednou mi děsně vadí (např. umýt a uklidit nádobí, uklidit věci z předešlého dne, promazat emaily, odepsat na zprávy, zapsat si do bulletjournalu) no a nebo prostě otevřu instagram a čas letí.
– Tato část je samozřejmě zakončené úprkem z domu do práce (samozřejmě s hromadou krabiček s jídlem a plnými taškami různých krámů, které v důsledku stejně nepotřebuji).
– Zkrátka nakonec nestíhám i kdybych vstala sebedřív.
Tak a je to venku! Kruťte si hlavou, smějte se, ale takhle to prostě je – no judgement please! Věřím, že se mezi vámi najdou lidi, co se se mnou mohou alespoň trochu ztotožnit a pokud ne, tak jsem vás aspoň pobavila, že jsem na tom hůř než vy.
Jsou vaše rána taky tak zmatená? Věřím (trochu i napjatě doufám), že velká část lidí, ví o čem mluvím – pokud k ní patříte klidně mi dejte vědět do komentářů, budu jenom ráda. Pokud jsou vaše rána „pünktlich“ tak děkuji, že jste dočetli až sem, omlouvám se, tento článek je pro někoho jiného. Ti z vás, kteří nejsou se svým startem dne spokojeni – vítejte, tento článek je přesně pro vás!
Proč chce naše ranní rutina změnu?
Jak už jsem psala v dřívějším článku, abychom získali dlouhodobou motivaci mohli udělat změnu, je nezbytné znát naše PROČ! V jakémkoliv procesu změny totiž nastane chvíle, kdy to bude obtížné, a dokonce budeme chtít skončit. A zde nastupuje naše proč, které nás skončit nenechá. Dejme si proto chvíli a ujasněme si odpověď na otázku „Proč chci změnit své ráno?“. Věřím, že každý má své osobní proč, ale pro jistotu vám dám nějakou inspiraci.
1) Začnete svůj den úspěchem
Stanovíte si úkol (vstanu v X) a po zazvonění budíku a odhrnutí deky už máte hotovo. Můžete si v odškrtnout první úkol. Právě jste nastartovali svůj den úspěchem. Naše mentální nastavení na úspěch se jenom prohlubuje s každým jednotlivým splněním úkolem, který naše ranní rutina obsahuje. Pomalu se nám buduje identita toho, že zvládáme plnit naše úkoly (což pak ovlivňuje naše chování po celý den).
2) Stanete se vaší největší prioritou
Hned od rána postavíte sami sebe na první místo! Nejdříve se postaráte o vlastní potřeby, nejdříve si splníte vlastní úkoly a cíle. Až teprve potom, co jste se postarali o své fyzické, psychické i duševní „já“ se vrháte vrhnout na věci, které potřebuje vaše okolí. Stejně jako G. S. Classon píše ohledně peněz „Nejdřív zaplať sám sobě“, tak i pro psychiku je důležité nejdříve vyřešit sami sebe a až potom můžeme řešit celý svět.
3) Odpadne vám množství rozhodnutí
Když se stanoví ranní rutina, ihned odpadá rozhodnutí v kolik ráno budete vstávat, co budete po zazvonění budíku dělat a zda má vůbec lezení z postele smysl. Možná se to nezdá, ale uvolní se nám tímto rozhodnutím velká mentální kapacita a ušetříme i energii pro podstatnější věci než je smlouvání s budíkem abychom si pospali o 5 minut déle. I Steve Jobs údajně množství každodenních rozhodnutí omezoval (proto například ty roláky), aby si nechal mentální místo na důležité věci.
4) Zaměříte svoji pozornost správným směrem
Máte cíl a jdete si za ním. Už od rána směřujete vaši pozornost na pro vás důležité věci, nezabýváte se blbostmi a jdete si za svým. Vaše mysl nemá čas řešit nějaké coby kdyby, prostě jedná na základě automatu, věří systému, který jste si stanovili a registruje výsledky.
5) Získáte záchranou síť
Věřím, že zde na blog se dostávají především lidé, kteří mají velké sny, chtějí rozvinout svůj plný potenciál a jedou na maximum každý den. I tak se ale občas každému stane, že není jeho den/týden/měsíc/půlrok (teď to možná vnímáme více než kdy jindy). Právě pro tyto případy tu rutiny jsou. I když se něco nedaří, máme pocit že stagnujeme a naše sny jsou v nedohlednu, vždy se můžeme ocenit za to, že pokračujeme v naší ranní rutině. Rutina nám poskytuje pevný bod, od kterého se můžeme vždy odrazit a začít si budovat nové návyky.
. . .
Už tento výčet by vás mohl zajmout a inspirovat pro přemýšlení o vaší ranní rutině. Jaké důvody pro změnu vašeho rána máte vy? Budu ráda, když se o ně podělíte v komentářích.
Pro mě osobně, držet se organizovaného rána má smysl. Pokud vy stále ještě váháte, zda s ranní rutinou začít, pak věřte, že příští článek vás inspiruje něco se svým ránem udělat. Já i odborníci vám ukážeme, že ráno nemusí být černá díra, která pohlcuje náš čas, ráno může být i výtahem k našemu úspěchu!