Tipy a triky

Koncentrace – schopnost, která rozhoduje o vítězi a poraženém

Už jste někdy byli v situaci, že jediná chyba mohla rozhodnout o výhře a porážce? Může to být poslední pokus při hodu oštěpem, samostatný nájezd v důležitém hokejovém zápase, finálové zacvičení sestavy se stuhou anebo třeba prezentace konceptu investorům. Zkrátka byli jste někdy v situaci, že činnost, kterou jste v životě trénovali roky a vykonali snad milionkrát se najednou stala nečekaně těžkou?

smutný panáček

Nebojte, tyhle stavy jsou úplně normální a úplně stejně to zažívají i lidé na vrcholu svého oboru. Dobře je to vidět například u sportovců. Podívejme se třeba na tenisty. Kolikrát jste již viděli zápas, kdy hráč vyhraje dva sety, podává na výhru a stejně zápas nevyhraje? Kolik krát jste viděli hráče, co začne dělat chybu za chybou a tuto lavinu již není schopen zastavit? Určitě již mnohokrát a mnohokrát je ještě uvidíte. Otázka ale zůstává. Co dokáže z téměř vítěze udělat poraženého? Není to technika, fyzička, vybavení či trenérský tým. Je to jedna jediná věc! KONCENTRACE.

Co je vlastně koncentrace?

Koncentrace by se dala popsat jako zaměření našich myšlenek určitým směrem. Tento proces by se dal popsat jako:

1. uvědomění si svých myšlenek
2. zanechání nepotřebných myšlenek stranou
3. aktivní přesměrování naší mysli na jednu specifickou věci

Dobrou zprávou je, že koncentraci nikdy nemůžete ztratit. Koncentrujeme se vlastně pořád, pouze někdy na „špatné“ věci, které našemu výkonu nepomáhají. Ve skutečnosti studie ukazují, že nejlepších výkonů je možné dosáhnout pouze v okamžicích, kdy se neliší to na co myslíme a to co právě vykonáváme. Kdy máme náš výkon pod kontrolou, a to nač pomyslíme je okamžitě vykonáváno.

Poznámka: Tyto chvilky jsou také nedílnou součástí flow, o kterém se můžete dozvědět z tohoto článku.

Jak tohoto stavu ale dosáhnout? Výzkumy se shodují, že pravděpodobnost dosáhnutí tohoto stavu se zvyšuje právě s tréninkem koncentrace.

Jak na trénink koncentrace?

Když se zeptáte sportovců na koncentraci, většina vám odpoví, že je pro ně koncentrace důležitá a že velmi ovlivňuje jejich výkon. Když se ale zeptáte, jestli ji trénují, to už tolik kladných odpovědí nepřijde. Proto je toto pro vás jedinečná příležitost. Pokud začnete s tréninkem koncentrace, může vám to přinést určitou výhodu nad vaší konkurencí. A co že tedy trénovat?

1. Klíčová slova

klíčová slova, koncentrace

Stalo se vám někdy, že na vás trenér během výkonu křičel pokyny, co dělat? „Zvedni tu nohu víš!“ či „Udeř silněji!“. Takového trenéra si také můžete ve své hlavě vytvořit, a to pomocí tak zvaných klíčových slov. Při tréninku si zvolte určité klíčové slova, která vám nějakým způsobem pomůžou zlepšit výkon. Na příklad:

Máte problém s odrazem a máte při něm více využít pravou nohu, pak by vaše klíčové slovo mohlo být „z pravé“ nebo „pravačka“.

Problémem je že se díváte při výkonu moc do země, a proto pak vypadáte nesebevědomě, pak vaším klíčovým slovem může být „oči“.

Klíčová slova by měla být krátká a výstižná a formulovaná pozitivně. Před výkonem si je můžete říci nahlas či pouze v hlavě, jak je vám příjemné.

2. Vizualizace

vizualizace

Dalším cvičením, které může pomoci s koncentrací je vizualizace. Během vizualizace si totiž můžete představit váš výkon úplně perfektně jak byste ho chtěli ideálně zvládnout. Umožní vám to zkoncentrovat se na to co přijde a udržet tuto pozornost po celou dobu výkonu. Také vizualizace může sloužit jako nástroj pro snížení před soutěžní nervozity, kdy si můžete již klidně několik týdnů dopředu představovat úspěšné zvládnutí konkrétního závodu.

Poznámka: Podrobné články o vizualizaci můžete najít v nekolika článcích – základy, využití v tréninku a její využití s motivací.

3. Relaxace

spící panáček, koncentrace

Samozřejmě, když se bavíme o koncentraci, je potřeba zmínit i relaxaci. Relaxace je totiž jedna z nejčastěji užívaných technik na zkoncentrování se do přítomnosti, a to především využitím dechu. Zkuste si tedy již na tréninku před výkonem párkrát pomalu hluboce nadechnout a vydechnout a pozorujte co to s vaší myslí a tělem dělá. Pokud si z těchto pár nádechů a výdechů uděláte rituál před každým výkonem, může se efektivita tohoto cvičení ještě zvýšit.

4. Simulace zátěže

koncentrace

No a na konec tu máme simulaci zátěže. I když se totiž snažíte připravit na vše, vždy může přijít něco, co vás překvapí a vyhodí ze zajetých kolejí. No, a právě vystavováním se situacím podobným závodům vám může pomoci potom vaši důležitou událost zvládnout. Jestli vás tedy znervózňují diváci, poproste někoho, aby se na vás zašel podívat na trénink. Znervózňuje vás dres, který musíte mít na sobě, trénujte s ním co nejčastěji. Unavují vás dlouhé pauzy mezi výkony, zkuste si daný harmonogram nasimulovat a zjistit, jak se s tím nejlépe vypořádat. Kreativitě se meze nekladou. Je také nutno dodat, že v rámci mezí nic zde není dobře nebo špatně. Důležité je, aby strategie, které zvolíte vám pomáhaly koncentrovat se a nerušeně dělat to co umíte.

Leave a Reply