Rovnováha ve vztazích – Magické číslo 33,3%
Lidé, kterými se obklopujeme na nás mají obrovský vliv – v tom dobrém i v tom špatném smyslu. To jste už určitě mnohokrát během dospívání slyšeli. Většinou nad tím mávneme rukou a myslíme si stejně to svoje – blbost! No můžeme si říkat, že vlivu našeho okolí nikdy nepodlehneme (my si přece dáme pozor), ale výsledek nestojí pouze na našem rozhodnutí. Funguje zde i podvědomí a tak je potřeba zjistit jaká je pro nás ta rovnováha ve vztazích.
Naše mysl i tělo se vědomě i automaticky přizpůsobuje našemu prostředí. Přebíráme gesta, postoj, intonaci, slang, ale také názory, hodnoty, přesvědčení, cíle, mentální nastavení a mnoho dalšího. Stoprocentně máte taky takovou zkušenost, že to, s kým trávíme čas, nám může ovlivnit celý den, týden, měsíc, rok a nebo i celý život.
Pozitivní a negativní polarita – funguje to na obě strany
Sama to znám z první ruky, oba extrémy – pozitivní i negativní. Funguje, když o tom víte i když o tom netušíte. Pracuje, když bojujete, i když se podvolíte.
Ještě, než se do toho vrhneme, chci vyjasnit ještě jednu věc. Pod pozitivní a negativní si prosím nepředstavujte pouze to, zda je člověk optimista či pesimista. Zde pod tím myslím mindset i chování člověka – míra kontroly nad životem a motivace, zápal pro věc, pocit vlastní účinnosti, sebevědomí, náhled na svět, návyky, efektivita apod. Nikdy to s lidmi není pouze o emocích.
Negativita je nakažlivá
Když jsem ještě dělala sportovní tanec, mnoho let jsem chodila skoro každý den na tréninky do klubu, jezdila na různá soustředění po ČR i zahraničí a zúčastnila se mnoha skupinových i individuálních tréninků. No a bylo velmi jednoduché narazit na negativní lidi, kteří se v tanci zklamali. Jen abyste pochopili, do tance se stejně jako do jiných sportů dává velké množství energie, času a peněz a je to taky podobně náročné. Není tedy divu, že když někteří tanečníci obětovali mnoho věcí a vztahů a výsledky nebyli dle jejich očekávání, mnozí se stali poměrně negativními.
Tito lidé předali svou zodpovědnost za jejich život na druhé a začali být rezignovaní. Věty jako „Dopadl jsem špatně, protože bylo špatné rozlosování párů do skupin.“, „Stejně nás zase všichni porazí, protože je tam špatná porota.“, „Ten pár tančí hůř než já, dopadá dobře jenom protože tam má svého porotce.“, začali kolem mě létat čím dál tím víc. Aniž bych si to uvědomila, začala jsem postupně přebírat takovéto názory ostatních. Podobně jako oni jsem začala méně trénovat sama, nejezdila tolik na soutěže, řešila porotu atd. Vytrácela se pak radost ze soutěžení, z tréninku, z tance… A začalo řešení věcí jako kdo, kým, jak, za kolik. I já sama jsem začala mít pocit, že celý svět je proti mě. A úplně zbytečně!
Když jsem si tu změnu myšlení uvědomila, pomalu začala měnit to s kým se na soutěžích i jinde na sále bavím, kde trénuji a jaké myšlenky si pouštím do hlavy, začal se můj přístup zase měnit a radost se vracela. Původně jsem nebyla já ta negativní, ale okolí mě nakazilo a málem i změnilo.
Pozitivita je nakažlivější
Naštěstí mám i zážitek z opačného konce, a tak dosvědčuji, že na obou koncích to funguje úplně stejně. V rámci mého online podnikání jsem se dostala do komunity lidí, kteří věří stejně jako já, že si svůj život můžeme utvářet a máme ho různými prostředky pod vlastní kontrolou. Jsou to úspěšní lidi, kteří vydělávali a vydělávají velké peníze, plní si své sny, a především neustále na sobě pracují. Každodenní vzdělávání i pracovní aktivity jsou standard. Není tedy žádným překvapením že po pár měsících mezi těmito lidmi i já sama jsem začala dělat více věcí, ještě více hodin začala věnovat mému vzdělávání a především, převzala jsem jejich mindset. Stejně jako oni jsem se začala cítit sebevědomě, s životem ve svých rukou a přešla jsem od teorie do akce!
Můžu vám tedy opravdu ze své zkušenosti říct, že takové ty poučky typu „Když jsou s vámi 4 milionáři v místnosti, vy pravděpodobně budete další.“ jsou pravdivé a funguje to ve všech oblastech. Buďto se necháte otevřenými a pozitivními lidmi nakazit a nebo se prostě s těmito lidmi přestanete stýkat. Proč? Jednoduše ve vás jejich drive a pozitivita bude vzbuzovat pocity, že tam nepatříte. Samozřejmě, že v životě nebudete pouze mezi pozitivními lidmi, je ale důležité si uvědomit jací chcete být a podle toho si vybírat své okolí. A pokud to někde vybrat nejde, tak s tím alespoň pracovat a kompenzovat to zase jinde.
Pod – na – nad = rovnováha ve vztazích
Mimo klasické rozdělení na pozitivní a negativní lidi, můžeme ještě přidat rozdělení vertikální. Takhle můžeme rozdělit naše okolí na 3 skupiny, lidi:
– pod naší úrovní
– na naší úrovni
– nad naší úrovní
Hnedka na začátku chci zdůraznit, že toto rozdělení myslím v nejlepším slova smyslu. Každý je někde na svojí cestě životem a má jiné zkušenosti, dovednosti, postoje a má jiné nastavení mysli. Pod úrovní nemyslím nic špatného, myslím tím lidi, které můžeme něco naučit, nějak je podpořit a kterým můžeme něco předat či jim nějak pomoci. Lidé na naši úrovni jsou v životě zhruba na stejném bodě v jejich cestě jako my (mají podobné nastavení, prošli si už podobným množstvím zkušeností jako my atd.). S lidmi na naší úrovni se můžeme navzájem motivovat, můžeme s nimi sdílet naše objevy, zkušenosti a cíle. No a lidé nad námi jsou našimi učiteli a naší inspirací. Jsou to lidé, kteří nám mohou předat určité know-how a pomáhají nám dostat se tam, kam chceme a potřebujeme.
33,3%
Abychom měli v životě dostatek rovnováhy a mohli fungovat je nutné tyto 3 úrovně v našem okolí, co nejvíce vyvážit. Ideálně bychom měli mít kolem sebe 33,3% lidí od každé úrovně. Pro náš růst i pro udržení rovnováhy ve společnosti je toto nezbytné.
Nejvíce se rozvíjíme a učíme, když učíme někoho jiného. Potřebujeme totiž znalosti utřídit i srozumitelně je předat dál. Nejvíce nás motivují lidé na podobné úrovni, snažíme se je trošku podvědomě překonat, navzájem se povzbuzujete, podnikáte spolu důležité kroky, můžete se svěřit jim s problémy a přijít si za nimi pro radu. No a pokud se chceme učit a rozvíjet potřebujeme taky někoho, kdo nám na naší cestě pomůže, kdo nám dá tu odbornou radu, protože si tím, s čím se potýkáme již prošel. Vidíte? Vše je v rovnováze.
Velký společenský cyklus
Učitel učí, a proto potřebuje žáka na úrovni pod. Žák se chce učit a potřebuje někoho nad. No a abychom nebyli osamělí a měli náš proces s kým sdílet potřebujeme i lidi +/- na naší úrovni. Díky tomuto rozložení může fungovat společnost a pokud chceme být spokojení i my potřebujeme najít balanc. Všechny naše úrovně ideálně vyrovnat.
Pokud totiž budeme pouze v roli učitelů a budeme pomáhat lidem pod naší úrovní, postupně nás to bude zmáhat a náš mindset bude klesat níž. Jak bylo vysvětleno nahoře – přebíráme totiž pořád tu úroveň se kterou se nejvíce setkáváme. Stejně tak, pokud budeme pouze mezi lidmi nad naší úrovní, sice rychle porosteme, ale nebudeme šťastní. Pořád si budeme připadat nepatřičně.
. . .
Hodnocení pozitivní/negativní, pod/na/nad úrovní zní sice zjednodušeně, ale myslím si, že dost názorné. Dokážete si pod každou skupinou někoho představit? Lidé se samozřejmě dají těmito skupinami rozdělit v různých aspektech (např. osobní život, business, vztahy) nebo i v jednotlivých činnostech. Pokud budete mít v každé sféře nějaké lidi, pak teprve se objeví rovnováha ve vztazích.
Já sama to nacházím všude kolem sebe a upřímně mi to pomohlo i v jednání z různými lidmi. Dokážu si totiž lépe uvědomit jaká je moje role k této osobě, s čím za ní můžu přijít a co od ní mohu očekávat. Jaké rozložení máte kolem sebe vy?