Tipy a triky

Inspirace – motivace – akce: buďte produktivní hned, ne až přijde čas

Čas je dneska asi nejcennější komodita. Nikdo nám ho nevrátí. Koupit si ho nemůžeme. Všichni ho máme omezené množství. Je tedy přirozené, že se snažíme maximum času věnovat důležitým aktivitám a trávit ho co nejvíce podle sebe. Já osobně se snažím fakt z každého dne vytáhnout maximum a pozoruju, že jsou vždycky 2 období, které se neustále střídají. V prvním jde všechno lehce, jsem namotivovaná, vidím výsledky a mám z toho opravdu radost. Ve druhém se moc nedaří, jsem vyšťavená a produktivta mě spíš vysává než motivuje. Máte to taky tak? Pokud jo, tak mám pro vás dneska jednu myšlenku, co by vám s tím mohla pomoci (alespoň mě teda pomohla), a to cyklus inspirace – motivace – akce!

Co si myslíme

Co tak slýchám z mého okolí, lidé si myslí, že pro to, aby vstali a začali něco dělat potřebují motivaci. Pak tedy vzduchem létají věty jako „No já bych si aji šel zacvičit, ale nemám motivaci.“ nebo „Kdyby byla motivace, tak už to mám hotový.“. Dále pozoruji, že lidé věří, že aby byli motivovaní, tak potřebují nějakou vnější inspiraci.

Inspirace - motivace - akce jako posloupnost

No přiznejte se – Kolik hodin motivačních videí jste už zkoukli a kolik hodin epických soundtracků jste už slyšeli a stejně žádný velký výsledek? Upřímně, přiznávám se já jich mám určitě desítky a možná i stovky, ale pořád ještě nejsem tam, kdy bych chtěla být. Proč? Je to totiž blbost! Výsledky nám nepřinese ani motivace ani inspirace. To hlavní co potřebujeme je akce! Vzít inspiraci, využít motivaci a jít do akce – začít dělat první potřebné kroky.

Výkyvy produktivity

Další část lidí už získalo super výhodu – naučili se hledat motivaci ve svém okolí. Zvládají velký začátek – naštvou se nad jejich životem a rozjedou vlak. Jo tady se taky nacházím. Začneme dělat malé kroky v před a docela to jde, teda aspoň do doby než přijde první překážka. Co potom? Otočíme se, „stáhneme ocas mezi nohy“ a vrátíme se na naše místo. Máme potom v životě obrovské výkyvy produktivity, kdy jdeme na 1000% a pak období naprostého „hnití“, kdy je naše aktivita totálně nulová! A právě v takových to chvílích myslíme, že potřebujeme motivaci a inspiraci něco rozjet a tak čekáme až to přijde. Ale ono to moc nepřichází. A tady mám pro vás naprostý gamechanger …

Nemusíte čekat až přijde motivace, stačí začít něco dělat.

Opravdu pak inspirace a motivace přijde sama. Proces inspirace – motivace – akce totiž není takto rovný (krok za krokem), ale je to cyklus. můžeme tedy začít od jakéhokoliv bodu a tedy i od akce. Jakákoliv akce, ke které se odhodláte může přinést inspiraci, která vygeneruje více motivace a máme tu zase více akce!

V čem je revoluce?

Jakákoliv akce nám může přinést motivaci a může nás posunout vpřed. Teď se to zdá asi trochu nesmyslný „Takže když nejsem motivovaný něco dělat, tak mám začít něco dělat?“ Ano, je to tak. Motivaci totiž úplně ke všemu nepotřebujeme. Potřebujete být extra namotivovaní abyste si vzali něco na snídani, osprchovali se, vyčistili si zuby? Asi ne, že? To jsem si myslela. Použijte tedy tyto drobné úkoly, které jsou samozřejmé a běžné a začněte jím celý cyklus inspirace – motivace – akce!

inspirace - motivace - akce jako cyklus v kole

Chcete napsat knihu? Nepřemýšlejte o tom, jak potřebujete napsat 300 stran, zapněte počítač, otevřete dokument a začněte psát cokoliv vás napadne, minutu či dvě. Jakmile začnete psát většinou budete psát více, protože jste vynaložili už dost úsilí na to dostat ty slova do počítače, vydrželi jste určitou dobu u toho a to vás inspiruje jít dál. Potřebujete začít cvičit? Nezabývejte se tím, jak potřebujete odcvičit 100 kliků a 200 dřepů. Začněte naprosto jednoduše – oblečte se do cvičebního a udělejte 5 dřepů. To není tak hrozná představa že? Na to nepotřebujete ani žádný velký motivační „hype“. No a pak uvidíte, když nebudete chtít, tak se zase převlečete zpět do domácích tepláků a zapnete Netflix. Myslím ale že pár dalších cviků tam určitě padne.

. . .

Takže asi tak. Žádné velké vykecávání. Jednoduše – přestaňte čekat na motivaci až přijde a jděte do akce. Tak šup! Co je teď první věc, kterou můžete udělat bez motivace, jen tak?

Leave a Reply