Na zamyšlení

Význam relaxace a meditace v kostce

V poslední době se téma relaxace a meditace hodně rozšířilo a slova jako mindfulness či autogenní trénink se postupem času stále víc a víc objevuje v různých magazínech, novinách a internetových stránkách všeho druhu. Tohle téma je teď prostě „sexy“ a i tady na blogu má svůj prostor v různých článcích a čím více prostoru toto téma získává, tím více různých přístupů, technik a modifikací vzniká. Co mají ale společné? Je to pro vás opravdu dobré a skutečně to může změnit váš přístup k životu.

Proč si na sebe udělat čas?

Velmi v kostce, ale opravdu hezky je to shrnuté v tomto krátkém videjku z TEDtalks:

Přesně jak Andy říká, vyživujeme naše tělo, ale již nevyživujeme naši mysl. Když jsme unavení snažíme si fyzicky odopočinout, ale odpočinout mysl nenecháme – pořád přemýšlíme a vymýšlíme. A právě toto je význam relaxace – dát prostor našim myšlenkám přirozeně se utřídit. Nechat je pochodovat nerušeně v naší hlavě a když na nás odněkud vykouknout nechat je dělat co se jim chce. Zbytečně naši mysl neznásilňujme, naopak udělejme z ní našeho spojence.

Můj osobní význam relaxace?

Já se asi nejvíc ztotožňuju s myšlenkou úplně na konci.

„Nemůžeme ovlivnit co se nám děje, ale můžeme ovlivnit jak na to budeme reagovat.“

A právě toto mi umožnila relaxace. Díky to, že nechám svoji mysl pravidelně vydechnout pak v důležitých okamžicích nejednám na „autopilota“. Když potřebuju nejdnám na základě emocí (a že jsou někdy fakt silné) a plně vědomě a racionálně se rozhoduju. Ale to už přesahuju do jiného tématu a to resilience.

A jak to máte vy? Zkoušeli jste někdy relaxovat? Co všechno jste zkoušeli a jaké to mělo výsledky? Určitě se podělte o svůj názor v komentářích.

Leave a Reply