Tipy a triky

Nástěnka vizí – nejprospěšnější dekorace do každé domácnosti

Každý sníme. Už jako malí si představujeme jaké to bude, až budeme velcí dospělí, až nebudeme chodit do školky nebo školy, až budeme chodit do práce. Sníme pořád. Pořád si představujeme, jaké to bude až …
Neustále si představujeme, jaká bude naše budoucnost. Naše sny pořád odkládáme na potom, až nakonec dojdeme k tomu, že moc dlouhá budoucnost nás už nečeká. Zjišťujeme, že se stále naše sny nesplnily a nás už žádné potom nečeká. Bohužel toto je naprosto normální, pořád se ženeme za něčím co doopravdy nechceme a to pro nás podstatné odkládáme a necháváme příležitosti protíkat mezi našemi prsty. Zapomínáme co je důležité a co doopravdy chceme.

Co když to jde udělat jinak? Co kdyby nám naše sny někdo neustále připomínal? Co když už nevědomě něco takového ve svém životě používáme aniž by jsme si to uvědomili?
Již jsem na blogu psala o vizualizacích (ZDE a ZDE), takže se zde nebudu zabývat představami a jak s nimi pracovat. Tento nástroj, o kterém dneska píšu je mnohem jednoduší a už prosté zhotovené může udělat divi. Tím nástrojem je – NÁSTĚNKA VIZÍ.

Nástěnku vizí už používáme ani o tom nevíme.

Určitě jste si stejně jakojá někdy magnetkou připnuli na ledničku, nebo jste si na pracovním stole přilepili papír s důležitými věcmi, které nesmíte zapomenout. Někteří na ledničce mají rozvrh svých dětí, aby věděli, kdy je vyzvednout. Jiní tam mají seznam anglických slovíček, které se zrovna učí. Možná využíváte úplně jiná místa, důležité ale je, že více či méně si každý píšeme někam poznámky, které nechceme zapomenout. Proč? Protože to většinou funguje.

Většina lidí si myslí, že když si něco někam napíšeme, tak jediné, kyd nám daná věc pomáhá je okamžik, kdy si jí cíleně čteme. Naopak! Náše smysly vnímají mnohem více, než vědomě zpracováváme. Stačí tedy, když naše oči i bezmyšlenkovitě zavadí o naše vystavené upomínky a dané věc už na nás působí a v podvědomí se ukládají. Když už víme i z naší zkušenosti, že to funguje pojďme to teda využít!

Co je nástěnka vizí?

Pod pojmem nástěnka si nemusíme představovat klasickou korkovou nástěnku, na kterou jsme si v dětství připínáčky vystavovali naše idoly vystižené z časopisů, vystavovaly pohledy od kamarádů případně vystavovali naše diplomy. Může jít o jakékoliv místo, kde si vystavíme naše cíle, sny a touhy.

Vyberme místo které máme denně na očích – tapeta na počítači, stránka v diáři, kartička v peněžence, papír na dveřích na toaletě a nebo již zmíněná lednička. Místa se dají najít kdekoliv, důležité je, aby jsme „nástěnku“ každý den co nejvíckrát zahlédli.

Když máme vybrané místo můžeme si vytvořit samotnou nástěnku.

Co na nástěnku dát?

1. Sepišme si všechny cíle kterých chceme dosáhnout.

2. Vyberme si pár nejdůležitějších cílů. Když si budeme přát všechno na ráz, postup se nám může stát moc pomalý, až získáme pocit, že nic vlastně nefunguje.

3. Najděme si co nejvíce obrázků, které nám symbolizují dosažení našich cílů. Použijme vše co máme, výstřižky z časopisů, obrázky na webech, vlastní fotky, nebo si něco nakresleme.

4. Ze všech obrázků vytvoříme koláž – kdekoliv a jakkoliv, je to na nás, co nám vyhovuje. Na závěr do koláže přidejte i obrázek sami sebe, jak jste šťastní.

5. Přidejme různé slovíčka, věty, citáty, které v nás probouzejí chtěné emoce a motivují nás k dosahování cílů.

6. Nástěnku vystavíme na vybrané místo.

Nástěnka by měla být přehledná, čistá a jasná. Zároveň by jsme měli používat obrázky, které v na nás nějak působí. Příklad:

 Chceme-li jet na dovolenou do karibiku, nedáme si na nástěnku jen tak nějakou pláž, kterou jako první najdeme. Dejme si konkrétní resort, do které chceme jet, určitou loď na které opravdu chcem cestovat skrz ostrovy.

Ve snech a cílech se neomezujme, můžeme si vybrat přesně to pravé, po čem toužíme. To že to zatím neexistuje, nebo na to nemáme finance nebo čas neberme jako překážku – možnosti se dřív či později naskytnou.

Tak a je to, teď už jenom stačí, abychom se na naši nástěnku každý den podívali a připomněli si po čem naše srdce touží, co dává našemu životu směr a jaký člověk z nás za nějakou dobu bude.

OK, mám to. Co dál?

Ať už jsme si nátěnku dali kamkoliv, pamatujte, že je dobré 2x-3x denně se opravdu na nástěnku podívat a připomenut si proč všechno děláme. Proč jdeme každé ráno do práce, proč ještě po večerech chodáme do posilovny, proč o volných víkendech plánujeme ještě vlastní podnikání?

Pokud máme opravdu poctivě udělanout nástěnku vizí, neměli by jsme mít o motivaci nouzi. Nástěnka nám ukáže ten konec naší cesty, i když se zatím zdá být v nedohlednu. Také si můžeme dát pravidlo, že kdykoliv se podíváme na naši nástěnku, alespoň krátce (ale pořádně) si představíme nějaký z našich snů. Po chvíli zjistíme, že možná i nevědomky děláme věci, které nás přibližují k našim snům, že více riskujeme, aby jsme dosáhli svého a že se dostavují menší či větší úspěchy na cestě za našimi sny.

Leave a Reply