Principy mentálního tréninku

Proč se držet svého plánu „hry“

Každý správný sportovec má před závodem určitý plán. Například v biatlonu se můžou favorité držet v první skupince, ale nechtějí jít hned na první příčku, aby šetřili síly. Gymnastky třeba zase mají svůj určený program a ví přesně, kde musejí více zabrat, kde se hezky usmát a kde spíše zrychlit či zpomalit. To stejné mají všichni CEO či manažeři, kteří mají také své plány prodeje, obchodní strategie a vize. Něco si naplánovat je poměrně jednoduché a děláme to každý den. O plánování se tu psalo dost a dost. Co je ale těžší a dělá velký rozdíl mezi „vítězem a poraženým“, je důvěra v náš plán, i když se dostaneme do těžkých chvílí. No a o tom to tady celé je. 

Žádný plán není ideální, tak se ten ideál nesnažme vymyslet

Co je prvním problémem poté, co vymyslíme plán? Většinou se bojíme udělat vůbec první krok. V naší hlavě si vysníme ideální scénář, jak by všechno mělo vypadat. Víme přesně, co chceme, kdy to chceme a co pro to musíme udělat. Když se ale začneme zabývat tím, co udělat jako první, najednou nevíme. Je potřeba promyslet ještě toto, tamto a tohleto. Musíme vzít v úvahu další události či věci. Objevujeme, jakou vlastně máme konkurenci. Zjišťujeme, že s tím nemáme žádnou zkušenost a že problém je komplikovanější, než jsme si v první chvíli představovali. Ano, to všechno je pravda. Proč se ale někteří z nás otočí a zahazují svůj plán k jejich snu a někteří zatnou zuby a skočí do toho po hlavě?

panáček se rozmýšlí mezi špatnými alternativami plánu

Rozdíl je pouze v tom, že ti, kteří skáčou, ví, že je nutné vědět pouze to, jaký by měl být další krok. Nemusíme mít přesný plán na celý příští rok, na další zápas, na další den. Jediné, co potřebujeme vědět, je to, co můžeme udělat pro svůj plán právě teď.

POZNÁMKA: Víc o tom, jak začít jednat si můžete přečíst v článku Kroky mentálního tréninku 3.

Žádný čas není ideální, tak začněme prostě kdykoliv

Teď snad máme ujasněno, že nepotřebujeme dokonalý plán, ale jenom příští krok. A co teď? Většinou se střetneme s realitou. Víme, co máme udělat, ale zdá se nám, že není ten „správný“ čas. Nemáme dostatečné zkušenosti, potřebujeme více peněz, naše konkurence je příliš dobrá, atd.

Co že se vlastně děje? Bojíme se! Proto pak vidíme všude jen překážky a různá „znamení“, proč nějakou věc nedělat. Bát se něčeho neznámého a nového je ale v pořádku. To, že se bojíme, je ukazatelem, že se rozvíjíme a snažíme se získat nové dovednosti, schopnosti a zkušenosti. Proto neexistují žádné ideální podmínky a ideální čas. Začněte prostě kdykoliv. Ještě lépe – začněte HNED TEĎ.

POZNÁMKA: Více o strachu zase můžete najít ve článku Strach – nejlepší možnost jak se posunout na vyšší level.

Držte se svého plánu i pod tlakem

Naplánovat něco není zas až tak těžké. Udělat první krok není lehké, ale hodně lidí to zvládne. Co je to nejtěžší na tom všem? Držet se plánu, i když jsme pod tlakem a nebo když se něco přestane dařit.

„Já jsem vlastně porazil sám sebe, stejně jako mě porazil Federer. Složil jsem se a to mě hrozně štvalo. Mentálně jsem ochabl, nechal jsem odvést svoji pozornost a nedržel jsem se herního plánu. Bylo to hloupé a zbytečné. To je přesně to, co nesmíte během důležitého utkání dopustit.“ – Rafael Nadal v knize Rafa

Vidíte, že i top sportovec, jakým je Nadal, se dokáže odchýlit od své strategie a jaké to pak pro něj má následky. Držet se plánu, to zní možná jednoduše. Ale kdyby to bylo jednoduché, tak to dělají všichni a mnohem méně sportovců by po zápasech a soutěžích odhazovalo ve vzteku své rakety či plavecké brýle.

Pokud se během soutěže začneme zabývat vším možným místo toho, abychom se soustředili na sebe a svoji strategii, většinou to dopadne špatně. Kolem nás je ohromné množství podnětů (diváci, prostředí, soupeři, trenéři, …) a naší hlavou se honí různé myšlenky („Co se stane, když nevyhraju?“, „Co jsem to včera trénoval?“, „Přijeli už moji rodiče?“). Všechno tohle do hlavy v době výkonu nepatří.

Panáček se drží svého plánu (doslova)

Co tam tedy patří? Klid! Zaměření se na sebe a na můj plán. S tím, jak se přibližuje start, bychom se měli soustředit stále více a více na svoje tělo a na svoji strategii, která by měla být co nejjednodušeji formulovaná.

Co nám pomáhá držet se plánu?

Abychom se mohli držet svého plánu, je nezbytné odfiltrovat všechny nechtěné myšlenky a podněty. Co nám v tom může pomoci? Především trénink pozornosti.

Je nezbytné naučit se přepínat mezi typy pozorností, které během výkonu využíváme. Pro někoho je zase nutné udržet jeden typ pozornosti po co nejdelší dobu – musí tedy trénovat něco jako „mentální vytrvalost“. No a někdo tohle všechno umí, ale potřebuje si připomenout klíčové body těsně před soutěží.

Možností, jak na pozornosti zapracovat, je hodně a tipy, jak na to, najdete v článku příští týden. Tak se těšte!

Leave a Reply