Vizualizace ve sportu – o co jde a jak ji využít
Co je to vlastně vizualizace?
Jde o využívání naší představivosti (o využití představ jsme se zmiňovala ZDE). V širším pojetí se jedná o převedení nějakého teoretického modelu do grafické podoby (například z tabulek čísel vytvoříme grafy). A přesně to tom stejném se bavíme při využívání imaginace v mentálním tréninku. Získáme nějaké informace, které nám v hlavě vytváří určitý obraz a právě tento proces vzniku obrazu je vizualizace.
K čemu mi to je dobré?
Jde o to, že náš mozek velmi dobře rozumí obrazům. I proto se při učení využívají mentální mapy, různé zvýraznění apod. Získané informace se zkrátka a dobře převádějí na určitou představu, které lépe rozumíme. Například, když si přečtete slovo AUTO. Ve vaší mysli se automaticky zrodí určitý obraz auta. Někdo vidí ve své hlavě kamión, někdo osobní auto. Pro někoho je auto modré, pro jiného červené. Někdo si představí kresbu auta a někdo reálné auto. To slovo v nás vyvolá určitou představu, nikdo z vás si určitě nepředstaví napsané slovo AUTO písmenko po písmenku. A právě stejně funguje naše mysl přijímá cokoliv. Vše funguje v obrazech.
Hezkým příkladem z tréninku je situace, kdy vám trenér něco opravuje. Představte si takovou situaci. Trenér mluví a vám se v hlavě automaticky zjevují obrazy co máte udělat. Naprosto jasně vidíte, jak daný pohyb provádíte, jak se každá vaše končetina hýbe, jak se při tom tváříte a co cítíte. Pokud je to potřeba dokážete si v hlavě představit, který sval zapojujete a jak to mění výsledek pohybu. Vidíte, vizualizaci používáte neustále, akorát si to ne vždy uvědomujeme.
Jak vypadá vizualizace?
Aby by la vizualizace maximálně účinná musí pro vás být co nejreálnější. Zkrátka a dobře naprosto živě si představte každý detail. Co vidíte? Jakou vůni cítíte? Co slyšíte za zvuky? Jaké máte pocity? Je to pro vás příjemné nebo nepříjemné? Jaká je na daném místě teplota? Co cítíte na těle? Vítr, oblečení, něčí dotek? Je tam někdo s vámi? Máte diváky? Jak se cítíte? Jakou máte náladu? Jaké emoce prožíváte? Jak se cítíte ve vlastním těle? Propracujte svou představu do naprosté dokonalosti, každý detail se počítá. Čím jasnější a živější představa, tím větší výsledek.
Jak vizualizaci použít?
Vizualizace je jedna ze základních technik mentálního tréninku a budu se jí zabývat ještě v mnoha dalších článcích. Tady je alespoň malé nastínění, co se dá s vizualizací podniknout.
Keep calm and vizualize
Prvním zajímavým využitím je relaxace. Díky vizualizaci se můžeme zbavit stresu či napětí, které pociťujeme. Vizualizace nám umožňuje uniknout z nepříjemné situace na nějaké příjemnější a klidnější místo a tím se „hodit do pohody“. Jde o to, že v kritickém momentě, kdy se nacházíme v nepříjemné situaci, kterou zkrátka a dobře potřebujeme zvládnout si můžeme představit, jak jsme tuto situaci již v minulosti zvládli (co jsme udělali, co nám pomohlo situaci zvládnout, jak se situace liší apod.) Pokud jsme tuto situaci v minulosti ještě nepřekonali, nebo jsme ji nezažili můžeme si představit, jak situaci zvládáme. Další možností je představit si příjemné klidné místo – pláž, louku, domov, cokoliv. Tato představa nám pomůže dát si čas na uklidnění a dobití sil na čelení obtížné situace.
Ve svých představách mějte, po čem nejvíce toužíte
Vizualizaci také můžeme využít pro stanovení si cílů. Představte si čeho chcete dosáhnout, může to být cokoliv. Být mistr světa, mistr ČR, nejlepší pracovník týdne, nejlepší přítel, nejlepší student, co vás napadne. Pokud si danou věc dokážete přestavit do nejmenšího detailu, tak se může stát. Pokud je vaše představa mlhavá, někde uvnitř vás jsou pochyby, které vám aktuálně brání v dosažení vašeho cíle. Vyberte si proto o něco představitelnější cíl a snažte se ho dosáhnout. Pokud si budete čas od času představovat svůj cíl a jak ho dosahujete může vám to také pomoct s motivací k tréninku či překonání těžkých chvil.
Poznámka: pokud vás téma cílů víc zajímá, tak si neváhejte přečíst tento článek.
Využívání vizualizace má také svůj prostor v tréninku. Díky vizualizaci můžete svůj trénink velmi podstatně zefektivnit. Využití je jak při aktivním tréninku, kdy si přestavujete věc, kterou chcete např. opravit, tak i při tréninku „neaktivním“, kdy si můžete vizualizovat svůj výkon klidně i doma v posteli nebo po cestě v tramvaji.
Shrnuto a podrtrženo
I když využití vizualizace je velmi široké, tohle jsou 3 hlavní oblasti. Naše představy jsou velmi silný nástroj a můžou nás výrazně ovlivnit v dobrém i špatném smyslu. Pokud práci s vizualizací občas vyzkoušíte uvidíte, jakou má sílu a že se jedná o velmi mocný nástroj. Využijte proto tuto vaši schopnost na maximum. Vizualizujte co se dá a kde se dá. To co si dokážeme představit se opravdu může vyplnit, stačí této představě věřit a jít si za ní.
Pokračování mého povídání o vizualizaci můžete číst ZDE. Tématu se budu ještě věnovat v dalších článcích, takže vyčkejte!