Na zamyšlení

Stres: „Tvůj nový přítel, těší mě!“

Stres, jedno z nejsklonovanějších slov naší doby. Na internetu, v novinách i v televizi se dozvíte, jak je stres špatný a co všechno ošklivého našemu tělu i duši způsobuje. Jenom když čtu článek o tom, co stres všechno způsobuje jsem z toho ve stresu. O tom ale psát nechci. Co chci je dát vám trošku odlišný pohled, než asi většinou slýcháváte.To, že existují 2 typy stresu jste určitě slyšeli. Jde o tzv. eustres (ten hodný) a distres (ten zlý). Co kdybychom je oba teď hodili do jednoho pytle a nezabývali se povahou stresu, ale spíše tím, jak se na ten náš stres díváme my sami?

Vědci během dlouhodobé studie skoro 30 000 lidí zjistili, že nezáleži tak úplně na tom, kolik stresu máte, ale důležité je, jak ten stres vnímáte. Výsledky totiž ukazují  procento úmrtí, při vysoké hladině stresu u lidí, kteří stres považují za něco špatného. Naopak u lidí, kteří mají sice vysokou míru stresu, ale berou stres jako přirozenou a dobrou věc byla úmrtnost nejnižší.

Proč to tak s tím stresem je?

On totiž stres má i dobrý účinky na naše tělo. Pokud se totiž zrychlý náš dech dotáváme do těla více kyslíku, takže náš mozek lépe funguje. Při zrychleném tepu se naše tělo připravuje na výkon. Pokus se začínáme potit – pohoda, vylučujeme škodlivé látky z těla. No a nesmíme ani zapomenout na jeden důležitý hormon!

Při stresu se také vyplavuje hormon oxytocin, který nám pomáhá s navazováním a posilováním mezilidských vztahů. Tento hormon spouští naši potřebu vyhledat někoho blízkého, zvyšuje empatii i ochotu pomáhat druhým – dělí z nás prostě dobrého člověka. Oxytocin pomáhá i našemu tělu, umožňuje našemu srdci napravovat škody, které na něm napáchal zlý stres.

Změňte úhel pohledu a tělo se vám odmění!

Co se stane, když stres a všechny jeho projevy přivítáme? Naše cévy, jsou uvolněné i ve stresu uvolněné a nedochází tedy k poškození srdce, ale přitom působý oxytocin. Co tedy vzniká?
Srdce se samo regeneruje. Zároveň i když jsme v klidu vyhledáváme někoho blízkého – což má zase pozitivní vliv na naši odolnost a životní spokojenost.

Ještě něco na závěr

To jak reagujeme na stres se také odvíjí od toho, jak vidíme danou situaci. Pokud vidíme, že situaci můžeme zvládnout, stres na nás nemá takové špatné účinky a ani ho tolik necítíme. Pokud je pro nás situace zdánlivě neřešitelná – je s náma ámen.

Příště, když pocítíte, že jste ve stresu, tak si vzpomeňte, že vše je v pořádku. Zažívat stres a všechny reakce jsou přirozené, vždyť to lidské rase pomohlo přežít až dodnes.
Uvědomte si, že všechno co cítíte na svém těle je pouze to, jak se vaše tělo chystá postavit se výzvě. Zdá se to divné? Nebojte, vaše tělo vám uvěří. Časem tělo zjistí, že stres je pro vás dobrý a příště ho bude vítat s otevřenou náručí. Pokud stres přivítáte budete se cítit odhodlanější, sebevědomější, více klidní a ještě se zregenerujete.

No řekněte, nestojíto za zkoušku?

Poznámka: video o stresu (ZDE), pro zájemce původní studie (ZDE), další zajímavé videa a odkazy (ZDE)

 

Leave a Reply