Tipy a triky

Audit cílů – jak se neztratit na cestě za úspěchy

Jaké jsou vaše sny?

Co je vaším cílem?

Těmito otázkami jsme se zde na blogu několikrát zabývali. Narazíte tu tedy na články o důležitosti snů a cílů, o jejich typech i o tom, jak si tyto cíle správně stanovit. Dneska to ale bude o cílech trochu z jiného pohledu – o procesu jejich dosahování. Všichni lidé si totiž dokážou svoje cíle stanovit a rozplánovat, ale dosáhnout jich už je mnohem obtížnější. Tímto článkem vám chci pomoci neztratit se na cestě za cíli. Teď si asi říkáte „Jak to sakra chce udělat?“, no úplně jednoduše, pomůže nám v tom audit cílů!

Neztraťme se v tom, co od života chceme

Sama moc dobře vím, jak je život (a teď obzvlášť) hektický, rychlý a neustále se měnící. V jednu chvíli máte naplánované týdenní soustředění a v druhé vám přijde email, že se všechno o měsíc přesouvá. Máte domluvenou schůzku s manažerem a najednou vám zvoní telefon, že dotyčný nestíhá a termín se ruší. Pořád musíme škrtat v diářích, přepisovat termíny na papírkách a přesouvat události v telefonech.

Flexibilně reagovat na naše okolí, přizpůsobovat plány a hledat všechny možné alternativy se prostě dneska stalo nutností. Není tedy překvapivé, že s tím, jak musíme reagovat na aktuální změny a snažíme se nacpat do dne, co nejvíce věcí, někdy zapomínáme na nás samotné. Upřednostňujeme věci, co nám dávají ostatní, co tzv. „hoří“ a zapomínáme na naše cíle a hlavně úkoly, kterými se k našim cílům přibližujeme. Postupně se ztrácíme v tom, co od života chceme. S časem pak zjišťujeme, že i když jsme si například na Nový rok předsevzali, že budeme více aktivní, nic jsme pro to za posledních X měsíců neudělali. Ano, pak vznikají ty situace „Chci do léta zhubnout 5 kilo, už mi jich zbývá shodit jenom 10!“

Taky to máte takto? Taky občas zapomenete o co se snažíte a neplánujete potřebné kroky? Nebojte, toto je úplně normální. Děje se to minimálně občas každému z nás. Důležité je uvědomit si to, připomenout si, co je našim hlavním cílem a udělat si audit cílů.

Co je to ten audit cílů?

Není to složité a je to velice účinné. Dokonce si myslím, že někteří čas od času takovýto audit dokonce i děláte. Většinou se k němu ale dostaneme až v „krizových“ situacích, když cítíme, že se od cíle vzdalujeme. Jak to tedy audit cílů vypadá? Celý proces má pouhých pár kroků:

1. Připomenout si cíl – vezměte si prázdný papír a nahoru si napište váš ultimátí cíl a pod něj cíl aktuální (nějaký krátkodobější).

2. Sepsat všechny úkoly – vymezete si určité období a za toto období si vypište všechny větší i menší úkoly, které jste za v tomto čase zvládli.

3. Zakroužkovat úkoly, které pomohli v plnění cílů – opravdu zakroužkujte vše, co vám pomáhá ve splnění krátkodobých snů

Takovýto seznam by mohl vypadat nějak takto:

audit cílů příklad

A jak vypadá váš seznam? Převažují na něm kroužky? Děláte věci, které jsou pro váš cíl potřebné a nebo spíše děláte ostatní věci, které vás neposouvají vpřed? Podívejte se na váš seznam opravdu kriticky a nedělejte kompromisy. Děláte opravdu to, co je pro vás důležité?

Tahle technika je sice velice jednoduchá a může vám na první pohled připadat o ničem, ale ve skutečnosti je to naopak. Mnoho vlivných lidí jako například Tony Robbins, Dean Graziosi, Brendon Bouchard, Usain Bolt, Jessica Hardy, Shannon Miller a další neustále mluví o plánování, zhodnocování postupu, mapování našich akcí skrz každý den, týden, měsíc. Pokud o tom takhle úspěšní lidé mluví, proč bychom takovouto analýzu měli podceňovat?

Takovéto rychlé ohlédnutí se nám umožní zjistit naše návyky, odhalí naše priority a pokud je potřeba umožní nám sjednat rychle nápravu. Z toho tedy vyplývá poslední bod metody

4. Naplánovat úkoly na další období – ideálně aby úkoly, které nám pomáhají splnit krátkodobé cíle převažovali nad tím ostatním

. . .

Teď už stačí vyzkoušet. Když tomu dáte šanci, myslím, že bude opravdu překvapeni, jaký dopad to bude mít. Pokud totiž začnete například takto „auditovat“ každý týden, nebo alespoň měsíc ihned si uvědomíte kolik toho pro svoje cíle děláte a kolik toho udělat ještě potřebujete. Zároveň pořád si svůj cíl připomínáte, a tak je vaše mysl neustále naladěná na to, ja těch to cílů dosáhnout, jaké jsou další možnosti, alternativy apod.

Aby se vám audit dělal pohodlněji a mohli jste si ho vyzkoušet, připravila jsem si pro vás dokonce jednoduchý pracovní list, který si zde můžete stáhnout.

Takže žádné výmluvy, poctivě stahovat a audit cílů vyzkoušet! Z vlastní zkušenosti se za metodu můžu zaručit.

Leave a Reply