Tipy a triky

Cíle na zakázku – SMARTER

Cíle – věc, která nám umožňuje dosáhnout pocitu zadostiučinění i totálního selhání, radosti i zklamání. Určitě jste za svůj dosavadní život zažili oba dva tyto póly. Typické je novoroční předsevzetí. Deset minut před půlnocí něco v rychlosti plácneme, že chceme – „Další rok začnu jíst zdravě“, „Budu každý týden cvičit“, „Napravím svoje vztahy s rodinou“, atd. Většina takovýchto odvážných vět ale končí neúspěchem. Proč? Je to jednoduché. Cíle jsou pro nás jenom prázdná slova, nemáme za nimi žádný konkrétní obraz nebo záměr. Co s tím tedy udělat? Buďte SMARTER!

Můj správný cíl

Cíle definují člověka. Jaký cíl si stanovíme o nás hodně vypovídá. Na co se právě soustředíme? Stát se lepším „já“? Vydělat více peněz? Vychovat děti? Povýšit? Vyhrát tu a tu soutěž? Všechno je zde správně, jenom to musí být NÁŠ cíl, ne něco, co od nás někdo očekává – přítelkyně, rodiče, kamarádi nebo společnost. Vybírejte si tedy cíle s největší pečlivostí, vypněte mozek a vybírejte srdcem. Může se totiž stát, že za svým cílem půjdete i hodně dlouho. Ujistěte se proto, že tento cíl opravdu chcete a přímo po něm toužíte.

Jak vypadá SMARTER cíl?

Vlastnosti cíle mají v angličtině velmi hezkou zkratku – SMARTER.

S – specifický (specific)

M – mající smysl (meaningfull)

A – dosažitelný (achievable)

R – relevantní (relevant)

T – ohraničený v čase (time-bound)

E – hodnotitelný (evaluate)

R – upravitelný (revise)

Pokud svůj cíl uděláme SMARTER, snáze najdeme cestu, která nás k cíli dovede, lehčeji přejdeme k akci, kterou je potřeba uskutečnit, a můžeme předejít pocitům, že naše snažení nikam nevede.

SMARTER podrobněji …

Specifický 

Co nejvíce si ujasněme, jak náš cíl vypadá, jak se cítíme, kdo tam s námi je, jaké zvuky slyšíme, co to znamená do budoucna. Zapojme všechny smysly. Dotáhněme svou představu k dokonalosti. Všechny vjemy zvětšeme na maximum, aby se nám opravdu vryly do paměti. Čím jasnější cíle je, tím blíže k našemu cíli jsme.

Mající smysl

Jaký smysl pro nás má dosáhnout vytyčeného cíle? Náš cíl se většinou nesplní jen tak, je potřeba disciplína, práce a čas. Má to tedy pro nás smysl investovat tohle všechno právě do tohoto našeho cíle? Co tím ve skutečnosti získáme? Tohle všechno je potřeba si promyslet. Důležitou otázkou je také to, co splněním našeho cíle můžeme ztratit.

Dosažitelný

Pokud se bavíme o krátkodobých cílech, určitě musíme cítit, že toho jsme schopni dosáhnout, případně pokud jde o cíle dlouhodobé nebo ultimátní, představit si alespoň první kroky, které k němu vedou.

Relevantní

Cíl by měl být v souladu s našim přesvědčením, hodnotami a vizemi. Jen tak můžeme na cestě za naším cílem směřovat stále vpřed. Nejasná relevance našeho cíle je častým důvodem, proč se nám nedaří vytrvat a jít si za cílem hlava nehlava. Svoje rozhodnutí o relevantnosti neukvapujte. Představte si, jak dosažení vašeho cíle vypadá a položte si otázku: „Je to skutečně to co chci?“ Pokud je odpověď okamžitě ANO, pak máte vyhráno. Pokud váháte, zkuste zkonkretizovat svůj cíl nebo ho lehce upravit, aby byl v souladu s vámi.

Ohraničený v čase

Dejte si konkrétní datum. Technika SMARTER pracuje většinou maximálně s třemi měsíčními cíli. Pokud máme naplánované cíle na delší dobu, pak je možné rozplánovat jednotlivé kroky a pro ty si zvolit datum splnění.

Hodnotitelný

Toto je bod, na který většina lidí zapomíná. Není totiž jednoduché pravidelně si vyhradit čas a zamyslet se nad tím, jak plnění našeho snu probíhá. Většinou na hodnocení zapomeneme a až v době největší krize se ohlédneme a přirozeně nic nevidíme. Pokud si budeme pravidelně připomínat i malé úspěchy na cestě za našimi cíli, pak nebude o motivaci nouze a už se jen tak svého cíle nevzdáme.

Upravitelný

Pokud jsme splnili všechny předchozí kroky a stejně se nám pořád nedaří uspět, je tedy potřeba upravit naši cestu. Někdy také můžeme zjistit, že cíl už pro nás není aktuální. Pak je tedy dobré zhodnotit, co se stalo, a přijít na to, jak cíl upravit tak, aby se pro nás stal zase motivující a plnil svou úlohu.

Má to smysl?

Tak co? Jaký z toho máte pocit? Přijde vám, že je proces dlouhý, že má hodně kroků? Pokud ano, nelekejte se! Když si to párkrát vyzkoušíte, zjistíte, že všechny kroky jdou udělat velmi rychle. Zároveň když obětujeme trochu času na to, abychom zjistili, co je vlastně naším cílem, jak dlouho to náš cíl bude, a co je potřeba udělat, pak ušetříme hodně energie, času i peněz na tom, když se budeme snažit o něco, co pro nás ve skutečnosti ani nemá význam. Nežeňme se bezhlavě do něčeho, spíše si dejme chvíli čas promyslet si, co musíme udělat jako první krok.

Jestli vás článek o cílích zaujal, více se můžete dočíst ZDE!

Leave a Reply