Tipy a triky

Mindfulness II. – Jak začít s mindfulness meditací

V minulém článku jsem představila téma mindfulness (všímavosti) a snad i dostatečně ukázala, o jak prospěšnou věc se jedná. Možná, jsem vás dokonce i trochu motivovala k vyzkoušení této techniky či aspoň jejímu zvážení. Pokud ano, pak tento článek je právě pro vás! Dnes si ukážeme, jak postupně začít se zařazováním mindfulness meditací do života a tím se krok po kroku více přibližovat k plně prožitému životu. Pojďme tedy na to! 

Neexistuje správné mindfulness!

Jak jsem již psala v minulém článku, výhodou mindfulness je jeho flexibilita. Při mindfulness meditacích není nic správně či špatně. Při cvičení se snažíme především o spojení se sami se sebou, cítění svého těla, zaměření pozornosti dovnitř. Jak můžeme říci, že něco z toho děláme špatně, když každý z nás je jedinečný a naše pocity, myšlenky a prožitky jsou originální? Zbavme se proto nějaké ideální představy, že všímaví můžeme být pouze tehdy, když budeme schopni si sednout do tureckého sedu a hodinu v kuse nehybně sedět a maximálně rezonovat s našim „ommmmmm“. NE! Mindfulness můžeme dělat kdykoliv, kdekoliv, při čemkoliv a můžeme ho cítit jakkoliv. 

Vyberte si svoji formu

Základem cvičení je spojení se se svým dechem, tělem a myslí, tudíž je v podstatě jedno, co zrovna děláme – přítomní a všímaví můžeme být při čemkoliv. Cvičení tak opravdu můžeme provádět kdykoliv si vzpomeneme. Jíme a vzpomeneme si, že jsme dnes ještě nerelaxovali. Proč si opravdu všímavě nevychutnat jídlo? Prozkoumat, jak pokrm vypadá, voní, rozpouští se na jazyku a chutná? Najednou i jezení suchého chleba může být obrovským zážitkem. Jdete právě do práce a chcete se trošku procvičit ve všímavosti? Prosím, proč ne? Proč se nezaměřit na tempo dechu při chůzi, na každou změnu váhy, pohybu každého svalu v těle, na tu dokonalost koordinace. Uvidíte, že budete v práci a ani nebudete vědět jak rychle. A především se tam dostanete mnohem spokojenější a svěžejší. 

Nezáleží tedy na tom, jakou formu mindfulness si zvolíte. Samozřejmě, že se doporučuje alespoň ze začátku začínat meditací ve statické poloze (vleže, vsedě, vstoje). Pokud jste ale přirozeně aktivní a představa 20 minutového sezení a zkoumání svého dechu je pro vás horor, pak si klidně zvolte nějakou pohybovou meditaci (např. yoga, qi gong). Postačí i chůze.  Důležité ovšem je, aby pohyby byly repetitivní. A nepřejelo vás při tom třeba auto. 

Poznámka: Když si zvolíte formu, ideálně si zvolte rovnou i místo, kde budete cvičit. Až přijde na věc, nebudete muset potom rozsáhle vybírat z nepřeberných možností.

Základem je pravidelnost!

Samozřejmě, že jako u spousty dalších věcí, je základem mindfulness pravidelnost opakování. Čím častěji budete cvičit, tím rychleji uvidíte výsledky – takto to funguje všude. Každý má jinou potřebu a jiné možnosti, kolik času může a chce do trénování mindfulness investovat. Ať už ale chcete meditovat v libovolných intervalech, níže vám představím model, díky kterému můžete cvičení do svého života snáze zařadit. Mě to neskutečně pomohlo, tak doufám, že to pomůže i vám. A má to jednu výhodu. Funguje to na cokoliv!

Nové návyky díky starým

Náš život se obecně řídí pravidelností. Rutina nám poskytuje pocit bezpečí, šetří čas a zjednodušuje nám rozhodování. I naše myšlenky se až z 80% každý den opakují. V některých věcech je to pro nás výhodné, v některých zase ne. O tom bychom tu mohli filozofovat dlouho. Pro nás je v tuto chvíli podstatné, že to funguje. Pojďme tedy využít svoje existující návyky, rutiny, zvyky, a navažme na ně naše mindfulness cvičení. Když si vybereme formu mindfulness meditací, pak nás již od začátku dělí jedna jediná věc – čas. Ještě něž začnete se zkoušením, zvolte si, jak dlouho chcete, aby cvičení trvalo. Ze začátku bych doporučovala něco mezi 10 a 20 minutami. Když budete chtít cvičit déle, můžete klidně již po týdnu či dvou, ale ze začátku raději volte spíše kratší délku. Jde především o to, abyste byli schopni svému rozhodnutí dostát a mindfulness si spíše spojili s pozitivními pocity úspěchu a uspokojení, než s nutností námahy, tlaku a neúspěchu. 

Zvolte čas

Když již víte, kolik času chcete do cvičení mindfulness investovat, pak stačí využít svoje zajeté každodenní úkony, které tak jako tak již provádíte, a navázat na ně cvičení mindfulness. Teď to zní trochu složitě, ale nebojte se, je to jednoduché. Dejme tomu, že jste se rozhodli každé ráno zařadit 10 minutovou sedící mindfulness meditaci. 

Co děláte každé ráno? Máte naučené, že každý den v 7 hodin se vzbudíte, jdete do koupelny, poté vypijete sklenici vody, dáte si snídani, obléknete se a vyrazíte do práce. Máte takovou zaběhnutou rutinu. Tuto zaběhnutou sekvenci akcí využijete a vložíte tam svoji meditaci. Vstanete v 6:50, zajdete do koupelny a místo, abyste zamířili do kuchyně, půjdete do obývacího pokoje, sednete si na polštářek, zaměříte se na dech a začnete s meditací. Po skončení meditace pokračujete v zaběhnuté rutině: sklenice vody – snídaně – obléknout se – odchod do práce. 

hodiny symbolizující čas na meditaci

Všechny ranní akce máte naučené a zautomatizované, a tak je mnohem jednodušší mezi ně vložit meditaci a osvojit si tak nový návyk. Než se nadějete, bude vaše ranní rutina automaticky obsahovat mindfulness. Když pocítíte, že jste si opravdu udělali návyk, zkuste si cvičně jednou vaši meditaci vynechat a prozkoumejte, jaké pocity to ve vás vyvolá. Chybí vám něco? Výborně! Gratuluji, osvojili jste si další návyk, který vám pomůže žít spokojenější, naplněnější a úspěšnější život! 

Sto lidí, sto chutí

Samozřejmě, že nemusíte meditaci provádět hned ráno, možná chcete cvičit naopak večer a nebo třeba máte čas jen po obědě. Možná že vám vůbec nejde o meditaci vsedě, ale chcete si více vychutnat ranní běh a cítit, co se ve vašem těle zrovna děje, které svaly nejvíce pracují, kde je přebytečné napětí, jak máte zrychlený dech, jak proudí vzduch kolem vás atd. Možná si jen chcete vědomě vychutnávat oběd. Opravdu cokoliv je možné. Je jen a jen na vás, jakou formu meditace zvolíte a jak vám bude mindfulness sloužit. Tak příjemné začínání s mindfulness meditací!

Leave a Reply