Principy mentálního tréninku

Flow II.: Stres management – Jak přenést flow dál

V minulém článku jste se mohli dozvědět více o základech flow – jak ho poznat, proč ho potřebujeme a kdy se do flow dostáváme.

Teď už ale k dnešnímu tématu. Hodně lidí o flow už slyšelo a většina lidí si i  našla aktivity, které je baví a dodávají jim energii. Co ale dělat s aktivitami, které jsou pro nás stresující nebo nudné a nemůžeme s nimi přestat? Nebojte se, i  tyto aktivity mohou být příjemnější. Stačí, když se na ně pořádně připravíte. 

Flow a stres management v praxi

Tom pracuje jako manažer v nadnárodní společnosti a vede tým 20 lidí. Práce ho naplňuje – baví ho inspirovat ostatní, snaží se v každém najít to dobré a využít to pro tým. Jakmile ale dojde na pravidelné podávání výsledků užšímu vedení, které se koná jednou měsíčně, začíná být Tom nervózní – má stažený žaludek, potí se mu dlaně a zrychlí se mu dech. Nesnáší mluvit před „hlavounama“, kteří se o něho ani jeho podřízené nezajímají a chtějí slyšet pouze o zisku a počtu prodejů. Už několik dní před tímto setkáním je nepříjemný na rodinu i své podřízené a vždy má pocit, že raději skončí, než aby tam opět musel jít. 

Určitě jste také něco podobného zažili a někteří jste je možná i překonali. Pro ty ostatní se určitě nabízí otázka: „Co s takovými stavy?“ I když daná situace naprosto flow nepřipomíná, nebojte se, můžeme se ji naučit zvládat mnohem jednodušeji, a to tak, že to naše flow jednoduše přeneseme.

Pozor stres!

Co začne dělat většina lidí, když pociťuje stres? Uvnitř v hlavě se nám rozbliká červené světýlko, sami sobě říkáme „To nedáš!“ a chceme se za každou cenu situaci vyhnout. Chceme se stresu co nejjednodušeji zbavit. Začínáme si říkat „Uklidni se přece!“, snažíme se zklidnit dech tak, že se soustředíme na nádech a výdech (což samozřejmě nefunguje a většinou nás to ještě více znervózní). Děláme všechno možné místo toho, abychom se zamysleli nad tím, kdy se cítíme v pohodě a spokojeni.

O co mi jde? Snažím se vám předat myšlenku, která vás může zbavit stresu kdykoliv a při čemkoliv. Nepřemýšlejte, jak se dostat do pohody, když je vám špatně. Zamyslete se, kdy je vám dobře, kdy jste plni energie a cítíte připravenost na cokoliv – při které aktivitě zažíváte flow.

Vraťme se teď k našemu manažerovi Tomovi.

Tom, i když je v práci plně spokojen, stejně největší flow vždy zažívá právě při cestě do práce. Kdykoliv nasedne do svého auta, dá ruce na volant, sjede z nájezdu a vydá se po klidných ulicích, užívá si ten klid, cítí se naživu jako nikdy jindy. Cítí se plný energie. Cestu zná už nazpaměť a přesně ví, kdy má na semaforu přibrzdit a kdy naopak přidat. Jeho jízda je naprosto plynulá a ničím nerušená. 

Transport flow za 3… 2… 1…

Pokud máme nějakou činnost, při které jsme vždycky ve flow, pojďme toho využít. Jak? Jednoduše. Vytvořme si rituál a ten potom přenesme před činnost, které se tak bojíme. No řekněte, proč by to nefungovalo?

Jak to tedy bude vypadat? Zvolíme si rituál, který nám vyhovuje a je pro nás zdravý. Tento rituál budeme vždy provádět pokaždé před aktivitou, která nás dostává do flow. Rituál by mohl vypadat například takto: 

1) 10 minut meditace (zklidnění se a zaměření pozornosti na dech)
2) 5 minut lehkého pohybu (např. krátká procházka, abychom se trochu rozhýbali)
3) poslech naší oblíbené skladby

flow, relaxace, dech, stres management

Opět se podívejme na našeho manažera:

Předtím, než nasedne ráno do auta, se doma posadí na židli a:
1) 10 minut se soustředí pouze na nádech a výdech a vyčistí si mysl. Pouze pozoruje, jak všechny jeho myšlenky létají v jeho hlavě jako mraky. Pokud se nějaká z nich u něho usídlí, pak ji volně pustí dál.
2) Po meditaci se projde bytem, volně a lehce. Občas se zastaví a protáhnete si krk, zakrouží pažemi – uvolní se.
3) Nasednete do auta a v rádiu si pustí svoji oblíbenou skladbu „Don´t worry, be happy“.
Jakmile písnička dohraje, nastartuje auto a vyjíždí z domu. Naprosto se oddává svému flow. 

Teď to chce čas

Námi určený rituál nějaký čas opakujeme, abychom si ho „dostali pod kůži“. To může trvat týden, měsíc nebo třeba i půl roku. Záleží na tom, jak silně flow při aktivitě cítíte a jak pravidelně rituál děláte. Jakmile si ale rituál spojíme s flow, už nás nic nezastaví.

Kdykoliv pak provedeme rituál, dostaneme se do flow kdykoliv a kdekoliv jako lusknutím prstu. Naše tělo a mysl si zapamatuje, že máme schopnost cítit se pohodlně, naplnění energií a naprosto soustředěně – stačí vykonat náš rituál.

Náš manažer to má následovně:

Před další poradou vyššího vedení se opět cítí nervózně. Zkusí si projít všechny 3 kroky před tím, než má porada začít. Sedne si v klidu na židli a soustředí se na dech. Potom vstane, dojde si na toaletu, pak do kuchyňky pro vodu, trošku se protáhne a vrátí se před zasedačku. Následně vytáhne z kapsy saka sluchátka, pustí si „Don´t worry be happy“, a vejde do místnosti. Je naprosto ve flow. 

Co potom, až mi rituál funguje?

Pokud jste schopni se dostat do flow kdykoliv a při čemkoliv, pak vám gratuluji, udělali jste už obrovský kus práce. Nicméně, i tady se dá výše popsaná myšlenka ještě posunout na další úroveň. 

Někdy totiž nemáme dost času provést celý náš rituál a musíme jednat rychle, což obvykle přináší opět stres. Právě abychom se tohoto stresu vyvarovali, začněme pracovat se samotným rituálem.

Postupně zkusme zkracovat jednotlivé kroky. Třeba místo 10 minut relaxace zkusme 5 nebo místo 5 minut pohybu zkuste 5 dřepů. Postupně si jednotlivé kroky zkracujme a různě přehazujme mezi sebou, abychom se dle potřeby efektivně mohli dostat do flow.

Tento postup, který zde píšu je sice během na dlouhou trať, ale pokud člověk vydrží, dokáže potom dobře ovládat své soustředění, produktivitu a mimo jiné i stres.

Leave a Reply