Principy mentálního tréninku

Flow – stav ve kterém prostě chceme být

Jest-li máte pocit, že každým dalším dnem jen tak proplouváte a nemáte se ani dobře ani špatně, prostě jen tak nijak, pak pozorně čtěte, protože máte možnost to změnit. Stačí hledat ve vašem životě činnosti, během kterých jste ve flow a tyto pocity potom dále rozvíjet. Pojďme ale začíst od začátku …

Co je to flow?

Flow je jakýsi stav plynutí, bytí právě v daném okamžiku. Tento stav popsal před pár lety pozitivní psycholog Mihaly Csikszentmihalyi a v poslední době je to velmi skloňované slovo a to nejen ve sportovní psychologii. Flow má svoje uplatnění také v bussinesu, volném času a zkrátka v každodenním životě. Dalo by se říct, že když nás něco opravdu baví, jsme ve flow. Když máme pocit, že máme během toho co děláme pořád hodně energie, jsme ve flow. Když zapomínáme na čas, jsme ve flow.

Že jste toto už zažili? Super, jste na dobré cestě ke šťastnému a spokojenému životu. To jak často a jak kvalitně tento stav zažíváme nám totiž ovlivňuje spokojenost se životem, sociální vztahy, zdraví, motivaci, psychickou odolnost a mnoho dalšího.

Jak ho poznáme?

Že už víte o čem mluvím? Dobře! I tak pojďme si to flow jen pro zopakování ještě trošku popsat. Při hledání našeho flow se musíme se soustředit na dvě věci, na činnost samotnou a na náš pocit při ní. Jedno bez druhého nefunguje. Co se týká samotné činnosti, měla by vypadat nějak takto:

1) Je náročná abychom mohli uplatnit naše dovednosti. 
2) Je zvládnutelná. 
2) Má jasně dané cíle.
3) Vyžaduje naše plné soustředění.
4) V jejím průběhu dostáváme ihned zpětnou vazbu.
5) Samotná činnost je odměnou.

Pokud se zaměříme na naše prožívání, pak flow můžeme poznat díky tomu, že:

1) Ztrácíme pojem o čase. 
2) Necítíme pocit únavy, i když vykonáváme namahavou činnost. 
3) Zapomínáme na sebe a naše potřeby, plně jsme ponoření do činnosti. 
4) Máme pocit kontroly na činnosti. 

Vidíte, že je to velmi příjemná záležitost a žádná dřina. Prostě flow nám umožňuje optimálně fungovat. Výzkumy totiž zjistili, že čím více času v tomto stavu během dne strávíme, tím více šťastní jsme a máme pocit, že jsme plní energie.

Jak je to s tou náročnou činností?

Jak je zmíněno výše, flow samotné je ovlivněno náročností aktivity, která by měla být ideálně lehce náročná. Pokud je aktivita příliš jednoduchá začneme se nudit, pokud příliš těžká, pak jsme ve stresu a flow se nedočkáme. Ideálně by tedy měla být daná aktivita lehce přesahující naše schopnosti, abychom měli možnost se něčemu učit a zároveň abychom měli možnost alespoň někdy uspět. 

Hezký příklad např uvádí Slezáčková (2012), která souvislost náročnosti situace a našich dovedností přirovnává ke hraní tenisu:

Dejme tomu, že trochu víme pravidla tenisu a párkrát jsme už raketu drželi. Je tu několik možností. Ve kterém případě zažijeme flow?

1) Hrajeme s někým, kdo hraje poprvé v životě.
2) Hrajete s top hráčem tenisového žebříčku.
3) Hrajete s někým, kdo je na stejné úrovni jednou vyhrajete míč vy, podruhé soupeř. 
4) Hrajete s někým, kdo tenis umí trošku líp, musíte se docela dost soustředit ale jste schopni některé míče vyhrát, i když vůbec ne zadarmo.

V 1 až 3 případě se nudíme, buď je hra moc snadná, moc těžká a nebo nikam nevede. Pouze ve 4 případě jsme schopni zažívat flow, protože nás situace nutí plně se soustředit na hru a zapomenout na všechno okolo. Aby jsme uspokojili i naši vizuální paměť, můžete se podívat na graf níže, kde je vztah zachycen.

graf flow závislost náročnosti a dovedností

Jak toto flow najít?

Když víme jak je pro nás flow prospěšné asi vás napadla otázka: „Jak to flow mám vytvořit?“. Mám pro vás dobrou zprávu, vy to flow už v sobě máte. Proč? Protože jako děti jsme ve flow prakticky pořád. Postupem času, jak se ale rozvíjí naše myšlení přestáváme si užívat přítomnost a začínáme více a více myslet na všechno možné ostatní, jenom ne na danou činnost (v předchozím článku jste se mohli dočíst o TEĎ). Proto musíme odstranit všechny ty nánosy, co se věkem dostaly do naší hlavy a znemožňují nám být bezstarostní a šťastní. No a co si budeme povídat, není to úplně lehké.

Pokud už patříte mezi ty, kteří svoje flow už nalezly pak gratuluju, máte za sebou první krok na cestě šťastného a úspěšného života. Teď potřebujeme tento stav přenést na jiné aktivity a to i na ty, které jsou pro nás stresující.

Během určitých aktivit se do flow dostáváme automaticky. Někdo může být ve flow při běhu, někdo při čtení a jiní třeba při hraní na počítači. Může jít úplně o cokoliv, kde jsme určitým způsobem aktivní (ne nepočítá se sledování seriálů celý den). Každý máme nějakou tu aktivitu, při které opravdu ztrácíme pojem o čase a pokud ji ještě nemáte, pak hledejte.

1) Přidejte do svého volného času činnosti, které vyžadují vaše plné soustředění a aktivitu.
2) Občas se během dne zastavte a vědomě se snažte vnímat všechny detaily vašeho prostředí, soustřeďte se na to co právě děláte a zapomeňte na všechnu minulost i budoucnost, buďte jen TADY a TEĎ.
3) Mluvte s ostatními o zajímavých tématech, které vás baví. Během komunikace se plně soustředíme na dané téma, což nám pomáhá dosahovat flow.

Použité zdroje:

 Slezáčková, A. (2012). Průvodce pozitivní psychologií. Grada Publishing as.


Leave a Reply