Okamžitá vs. oddálená odměna – skrytá síla našich motivů
Proč děláme některé věci i když víme, že pro nás nejdou dobré? Z jakého důvodu se držíme určitých návyků i když víme, že nám nesvědčí? Kvůli čemu nemůžeme obrátit náš život lepším směrem?
Důvodů je samozřejmě mnoho. Může se jednat o špatně zvolené cíle, jinak zvolené priority, nefungující time management, únava a mnoho dalšího. Jedním z důvodů také může být tzv. závislost na okamžité odměně. Že jste o tomhle ještě neslyšeli? No tak to se máte dneska na co těšit. Okamžitá odměna je totiž něco, co nám může nevědomky dost zásadně ovlivňovat život a většinou bohužel právě směrem, kterým nechceme. Když si tento její vliv uvědomíte a dozvíte se i něco o jejím opaku (oddálené odměně) můžete pak mnohem více porozumět vaší motivaci, návykům a chování. Tak to nebudeme prodlužovat a rovnou začneme, co říkáte?
Znáte to, když ….?
Už se vám někdy stalo, že i když jste se rozhodli jíst zdravěji stejně jste v obchodě místo po salátu šáhli radši po brambůrkách? Zažili jste někdy to, že jste se rozhodli více hýbat, ale než jste stačili vytáhnout podložku na cvičení najednou jste seděli na gauči a sledovali seriály?
Jsem přesvědčená, že víte o čem mluvím. V životě každého člověka jsou věci, které mu nejsou příjemné a místo nich udělá radši něco jiného – příjemnějšího a nebo alespoň méně nepříjemného. Ano, hlásím se k tomu taky! Stejně jako ostatní mám věci, kterým se vyhýbám a které oddaluju, jak můžu. Je to normální a za chvíli za chvíli si vysvětlíme proč.
Teď další otázka – taky si vaše chování omlouváte nedostatkem času a energie? Vysvětlujete si to nedostatkem motivace či vůle? Používáte slova jako prokrastinace či selhání? Jestli ano, byla jsem stejná jako vy. Taky jsem nechápala, proč se nemůžu „dokopat“ k určitým věcem, proč se mi nedaří osvojit si určité návyky. A co hlavně? Hlavně jsem nechápala, jak to sakra ti úspěšní lidi dělají. Jak zvládají držet všechny ty super návyky, a ještě být přitom neustále usměvaví a plní energie. Pak se mi ale dostalo do ruky video o okamžité a oddálené odměně a všechno najednou zapadlo! Co to tedy je?
Okamžitá vs. oddálená odměna
Každý den děláme tisíce rozhodnutí, od těch nejmenších jako, co si oblečeme, až po velká životní jako například koho si vezmeme. Život je komplikovaná věc a vždy je potřeba zahrnout do našeho rozhodování obrovské množství faktorů, které nás ovlivňují. Přirozeně si náš život zjednodušujeme návyky v souladu s našimi potřebami, postoji a cíli. Tyto automatické procesy jsou velice užitečné a šetří nám čas, energii a mentální kapacitu. Problém ale nastává, v okamžiku, kdy se rozhodujeme automaticky na základě špatných postojů a přesvědčení. Respektive na základě postojů a přesvědčení, které jsou nám vlastní, ale my je chceme změnit. A právě zde přichází na řadu okamžitá a oddálená odměna.
Když to vezmeme zjednodušeně, tak existují 2 typy aktivit. Prvním typem jsou aktivity, které nám umožňují okamžitou odměnu. Při těchto aktivitách získáme odměnu velice rychle po vykonání či dokončení akce. Například když sdílíte příspěvek na FB ihned dostanete odměnu v podobě liků, které znamenají sociální status a tím se uvolňuje dopamin v mozku a cítíme se fajn. Podobně to funguje například i když sníme sladkosti plné cukru, vyplavuje se serotonin a cítíme se šťastní – samozřejmě jenom dočasně.
Naopak aktivity, které nám poskytují oddálenou odměnu jsou akce, které nevedou k nějakým výhodám ihned, ale až za nějaký čas. Tyto aktivity dokonce můžou ihned po jejich dokončení znamenat dočasné zhoršení našeho fyzického či psychického stavu. Tak například když začneme chodit do posilovny, budeme se cítit ze začátku spíše unavenější a bude nás bolet celé tělo. Odměna dorazí až po pár týdnech či měsících, kdy se nebudeme tolik zadýchávat do schodů, uzvedneme v pohodě těžké tašky s nákupem a uvidíme v zrcadle vyrýsovanější postavu.
Co nám přináší oddálená odměna?
Teď se nabízí otázka, proč se tedy vůbec snažit dělat aktivity, které nám nenabízí okamžitou odměnu? Když můžeme mít výsledky ihned, proč na ně čekat? No problémem okamžité odměny je to, že přináší okamžité uspokojení, hodně dopaminu a tím pocit štěstí. Na druhou stranu, tyto výhody velice rychle mizí. Když vám někdo pozitivně okomentuje fotku, tak o 2 dny později se asi už nebudete cítit šťastní, když si na to vzpomeneme. Takže teď se dostáváme k největší výhodě oddálené odměny – vydrží nám dlouho. Pocit toho, že jsme silnější a cítíme se dobře ve svém těle trvá delší dobu než jenom rychlé vyplavení hormonů, jako při okamžité odměně.
Akce oddálené odměny jsou většinou o trochu obtížnější než u odměny krátkodobé. Dát si k obědu salát místo hamburgeru je o trochu více nudné. Jít večer cvičit místo dívání se na seriál je o trochu více náročnější. Číst naučnou knihu je těžší než přečíst si detektivku. Ale právě tyto „obtížnější“ volby nám s odstupem času přinesou nejvíce spokojenosti v životě.
Přehledně to vypadá asi takto:
Negativní důsledky okamžité odměny
Okamžitá odměna má také další špatnou stránku. Nejenom, že její účinek je krátkodobý, většinou tyto akce mají i negativní důsledky. A co hůř, tyto důsledky se ještě ke všemu projeví až za nějakou dobu. To, že si sedneme k seriálu a zasmějeme se místo cvičení, nám ihned zlepší náladu.
Problémem je, že pokud to takto budeme dělat opakovaně nejenom že nebudeme šťastnější, ale bude nám hůře. Když opakovaně dáme přednost televizi před cvičením, naše tělo bude ochablé, necítíme se dobře, budujeme si identitu „povaleče před televizí“ a i psychika je na tom hůře. Postupem času se tyto naše „lehčí volby“ sčítají a nakonec zjišťujeme, že jsme nespokojení, necítíme se dobře a že neděláme nic co bychom chtěli. Činy vedoucí ke krátkodobé odměně se pro nás stávají návykem. A jak to tak znáte, jeden návyk navazuje na druhý a množství činností s okamžitou odměnou se potom zvyšuje.
. . .
Jestli že vám někdy chybí motivace pro udělání „obtížného“ rozhodnutí vzpomeňte si na okamžitou a oddálenou odměnu. Nenechte se zlákat okamžitými benefity a vezměte v úvahu dlouhodobější dopad vašeho rozhodnutí. Vzpomeňte si na vaše hodnoty a postoje, uvědomte si, jak jednotlivé možnosti souvisí s vaší osobností a začněte budovat svoje návyky v souladu s ní.