Na zamyšlení

Mindfulness III. – zvětšování našeho vnitřního rozlišení

Jak tento měsíc jedu svoji #mindfulnesschallenge, hodně lidí se mě začíná ptát k čemu, že je to mindfulness dobré. Vždycky se snažím ukázat lidem, jak moc jim to pomůže například ve zlepšení výkonu, v soustředění, v práci s emocemi a při zvládání stresu. Pokud je dotyčný někdo, kdo pracuje v týmu umožní mu to zvýšit kreativitu, flexibilitu a komunikaci. To vše už jste se ale mohli dočíst v dřívějším článku. Čím déle ale těmito relaxacemi zabývám a čím více mindfulness dávám do svého života, tím více tyhle věci přijdou nedostatečné. Ve skutečnosti jsou jeho výhody mnohem větší!

Rozlišení zdar – nazdar!

Relaxacím se věnuji (i když hodně přerušovaně) už více jak 5 let a mindfulness jsem hodně začala objevovat před 3 roky v Anglii a diametrálně mě to změnilo pohled na mé tělo, na sport a na jeho trénink. Jako sportovci se snažíme naučit porozumět pohybu a našemu tělu. Během tréninku se snažíme přimět naše tělo, aby vykonávalo určité (většinou velmi složité) pohyby přesně tak, jak chceme. Trávíme dlouhé hodiny a hodiny na stadiónech, na hřištích, v tělocvičnách a (jako v mém případě) v sálech a cepujeme naše tělo. Snažíme se, aby se každý sval hýbal přesně ve správný čas, správným směrem a ve správné reakci na naše okolí. Dbáme na to, aby naše tělo bylo obratné, hbité a pružné. Ano, pracujeme s tělem, ale jak často pracujeme také s myslí?

Přemýšlení nad otázkou

Tady já měla to štěstí, že jsem s myslí začala pracovat poměrně brzo, ale stejně, mindfulness mi otevřelo ještě další dveře. No nebudu to už déle protahovat …

Díky mindfulness jsem zvládla lépe zkrotit svou mysl a propojit ji s tělem. Je to pocit, jako bych zvětšila najednou „rozlišení“ mého těla. Díky tomuto cvičení všímavosti jsem najednou schopná pocítit mnohem více procesů, které se v těle dějí. Dokážu tak mnohem přesněji cítit, kde něco tahá, co je potřeba uvolnit a něco, že je naopak potřeba zpevnit. Ano, opravdu si to můžete představit, jako byste přenastavili kvalitu videa z 240 px na full HD.

rozlišení málo pixelů (čtverců) a hodně pxelů

Když si zavřu oči, zaměřím se na vlastní dech a za chvíli začnu kousek po kousíčku objevovat, jak se moje tělo cítí. Dokážu zachytit, co se mi snaží říct a co potřebuje. Je to opravdu jako by se najednou objevilo mnohem více drobností, kterých si můžu všimnout. A s mírou cviku se moje schopnost tohoto (rozlišení) zvětšuje. Když pak sportuji je pro mě mnohem jednodušší uvědomit si, v jaké pozici je moje tělo, kudy během jednotlivých cvičení prochází jeho jednotlivé částí a kudy proudí energie. A více, co je na tom všem nejlepší? VY TO MŮŽETE MÍT ÚPLNĚ STEJNĚ.

. . .

Nejedná se o žádnou super schopnost, je to pouze dovednost, která se dá naučit a která se dá rozvinout. Je to jen a pouze jiná forma tréninku, která vede k obrovským výsledkům. Díky tomuhle kvalitnímu rozlišení totiž získáte přesně to všechno, o čem jsem psala úplně nahoře, a ještě dokážete mnohem lépe trénovat nezbytné technické dovednosti.

Jaký ještě máte důvod, proč jste nezačali? Proč necháváte tuhle výhodu vaší konkurenci. Začít totiž můžete klidně hned teď a nic na to nepotřebujete. Jestli nevěříte, tak mrkněte semhle.

rozlišení full HD

Leave a Reply