Tipy a triky

Nálepkování – naše identita a 3 kroky, jak ji změnit

Poslední dobou si okolo sebe všímám toho, jak v mém okolí lidé využívají některé svoje vlastnosti jako štít. Pozoruju, že si vyberou několik charakteristik a ty v okamžiku, kdy se ocitnou v diskomfortu nebo v „ohrožení“ postupně vytahují. Využívají tzv. nálepkování. Odpovědi na otázku proč něco nejde, nebo proč nemůžou udělat pak vypadají „Nojo, ale já jsem líný.„, „No to já neumím, já jsem dysgrafik.„, „To by šlo, kdybych nebyl nepraktický.„, „To víte já jsem nemotivovaná, tak pro to.“ nebo „Ale to je ta moje komunikace, já nejsem sociálně zdatná.

Teď se možná smějete, ale tohle jsou opravdu reálné věty, které mi někdo řekl. Jedna z těch vět byla i mou nálepkou, kterou teď už používám jenom opatrně ve vtipu ( i na to bych si měla dávat pozor). A přesně tyto nálepky – líný, dysgrafik, nepraktický, nemotivovaná, sociálně slabší – jsou to, co nás doopravdy omezuje. Přesně to nám brání v posunu a dosažení našich snů. Není to ten nedostatek dovedností a schopností, ale je to ta nálepka, kterou si nalepíme na čelo. Ta nálepka nám nedovolí zlepšit to, posunout se a dosáhnout cíle.

Dneska to teda bude o nálepkování. O tom, jaké nálepky na sebe lepíme, jak nás to ovlivňuje a jak na sebe lepit lepší nálepky. Tak jdeme na to ↓

nálepkování

Osobní nálepkování – čím jsem se polepil(a)

Nálepky nám samozřejmě mohou dávat (a neustále dávají) ostatní. Je to přirozené – „To je ten, co má bráchu v reprezentaci.“ nebo „To je ta, co zajede čas 8,5s.“ Tyto nálepky nám dávají ostatní, aby si zjednodušili komunikaci a usnadnili přemýšlení o nás. To, jak nás označí ostatní moc neuděláme, ale velmi dobře můžeme pracovat s tím, jaké nálepkování používáme sami pro sebe. Je totiž obří rozdíl, jestli se já vidím jako někdo líný, nemotivovaný a bez zájmu a nebo zda se označuju jako člověk, co má jasné cíle a pracuje na nich, aktivně čeká svou příležitost a ví, že je úspěšný. Toto je to hlavní, co bych v tomto článku chtěla ukázat. Nezáleží, co si myslí ostatní, záleží pouze na tom, co si myslíme MY.

Jak teda nejlépe zjistit jaké nálepky si dáváte? Připravte si papír, vezměte do ruky tužku a odpovězte si na následující otázky:

Jak byste se popsali v 5ti větách?

Jaké jsou vaše vlastnosti?

S jakými věcmi, které o vás říkají ostatní souhlasíte?

Jaké výmluvy používáte, když se vám něco nechce dělat?

Tak co vám teďka vyšlo? S čím se ztotožňujete, jak se popisujete, co jsou vaše slabiny a co jsou vaše přednosti? Dejte si teďka chvilku a podívejte se na vše, co jste napsali …

Co to ve vás vzbuzuje? Jak se cítíte při pohledu na ty slova na papíře? Jste plní motivace, energie a síly jít dál, dosahovat cílů a plnit si sny? Nebo jste z výsledku spíše zklamaní, demotivovaní a nejste spokojeni s výsledkem? Ať je to jakákoliv z těchto dvou možností věřte, že se s tím dá dále pracovat. Naše myšlení o nás samotných, naše nálepkování se dá dále rozvíjet a může nám velmi dobře sloužit například jako ukazatel při rozhodování, ale o tom až za chvilku. Teď (hlavně pro ty nespokojené) je potřeba si uvědomit, že s věcmi, co máte na papíru jde pracovat a pokud se vám to nelíbí vaše nálepka jde změnit. A hned si povíme jak …

Význam mojí nálepky

Aby nám nálepka sloužila, abychom ji převzali za svoji, musí pro nás mít určitý význam, prospěch, benefit. Nálepka nám k něčemu slouží, a proto na nás pořád drží a nesloupneme ji. Napišme si tedy:

Z jakého důvodu je pro vás tato nálepka dobrá? Co vám přináší?

Někomu nálepka „jsem líný“ přinese klid, že nemusí nic dělat a čas pro sebe, druhému zase umožní nezabývat se požadavky ostatních. Nálepka „jsem dysgrafik“ umožní vysvětlit špatnou známku z geometrie nebo nabouraný nárazník auta. Teď s ale podívejme dále:

V čem vám vaše nálepka překáží?

Všechno má svoje pro a proti a tak u každé nálepky převáží buď ty plusy a nebo ty mínusy. Pokud tam jsou plusy, cítíme se díky ní dobře, pokud je to obráceně, je nám špatně – takhle jednoduché to je. Pro každého má tedy nálepka úplně jiný význam a může tak dokonce být pro někoho nálepkou negativní (které se bude chtít zbavit) a pro jiného nálepkou pozitivní (kterou bude naopak chtít posílit).

Já jsem si na sebe třeba už hodně dávno nalepila nálepku „introvert“. Dřív to pro mě byla omluvenka, proč mi nejde výraz v tanci, proč se neseznamuji s novými lidmi a nebo proč se mi nechce mluvit na veřejnosti. Tohle byly její výhody, pak tu ale byly i ty špatné stránky. Nedopadala jsem dobře na závodech, cítila jsem se sama a nepochopená a myslela jsem, že díky tomu nic nedokážu. No, asi chápete, že tohle označení mi tedy dřív moc v životě nepomáhalo. Pak jsem se dožrala a začala s tím něco dělat.

Nechtěné nálepkování – co s tím dělat

Pokud jste si taky objevili nějakou nálepku, která se vám nelíbí, kterou nechcete a kterou jste odhodlání dát pryč, tak máte 2 možnosti: 1) ODSTRANIT JI, 2) ZMĚNIT JEJÍ VÝZNAM. Ano, takhle jednoduché to je.

Odstranění

Pokud nám něco neslouží jednoduše musíme najít více omezení, která nám přináší než benefitů. Její benefity najít jinde a nebo se jich vzdát. Nálepku pak bez bolesti sloupneme a vyhodíme. Hlavní otázky, které nám v tom pomůžou tedy zni:

Z jakých důvodů tyto benefity potřebuji a vyžaduji?

Jaké jiné nálepky mi dopřejí stejné benefity?

Co mi chybí pro to, abych tuto nálepku mohl zahodit?

Kde tuto věc můžu najít?

Nový význam

Některé nálepky ale asi těžko změníme – povahu introvert asi těžko změním, tohle je temperamentová charakteristika, kterou máme do určité míry vrozenou. Můžu ale změnit, jak s ní zacházím a co pro mě znamená. Nemusí to znamenat omluvenku pro to něco nedělat, ale motivaci pro to vzdělávat s a posouvat se v jiných oblastech.

Nálepka být introvert totiž může znamenat, že navazuji méně, ale zato hlubší vztahy, že dokážu lépe pracovat se svými emocemi, že se do lidí dokážu opravdu vcítit a porozumět jim. Takže nálepka introvert je pro mě motivací pracovat více na těchto pozitivních možnostech, které mi jsou nabídnuty. Zeptejte se tedy sami sebe:

Co mi tato nálepka může naopak nabídnout?

Koho jiného s touto nálepkou znám a jak se chová?

. . .

Chápu, že to dneska bylo hodně o psaní, ale cítíte tu sílu té transformace, když si dáte chvíli zamyslet se nad tím a tyto věci opravdu napsat na papír? Taky už chápete, kolik síly vám tento jednoduchý proces dává a jak vám může změnit život? A přesně o tomhle to je, o reálné změně a dalším možnostem co vám to může přinést.

V životě máme hodně věcí přirozeně a není to tom zbavit se všeho a vytvořit ze sebe někoho, kým nejsme. To není mým cílem. Já se vám jenom snažím přinést možnost vědomě se rozhodnout co, ve svém životě chcete, co chcete posílit a co naopak chcete změnit. Rozhodněte se tedy plně pro nálepkování se určitými nálepkami s plným vědomím, co vám přináší a co vám berou. Toť vše.

Leave a Reply