Na zamyšlení

Všem prokrastinátorům – nejste v tom sami

Prokrastinujete? Nebojte se, nejste v tom sami. Každý máme něco, do čeho se nám nechce. 

Dneska to vezmu trošku odlehčeněji – proč? Protože hodně lidem kolem mě pomalu, ale jistě, opět začíná velmi oblíbená činnost, a to studium! 

Smějete se? Bohužel, je to pravda. Pro většinu z nás studentů škola začala před dvěmi nebo třemi týdny, a už teď kolem sebe slyším povzdechy jako „Už teď nevím, co dělat dřív, tak radši nedělám nic.“. Další oblíbená věta? „Už se vidím, zase to nechám na poslední chvíli.“. A když se chceme opravdu změnit? „Hnedka se podívám na tu esej, jen co si uklidím.“. Ano, UKLIDÍM. Nepřijde vám na tom něco divného? V trávení našeho času umíme být velmi kreativní, a to bohužel někdy i velice špatným způsobem. 

Abychom v tom nebyli sami, máme tu i naše profesory a učitele, kteří nás k prokrastinaci obzvláště vybízejí. Mezi jejich oblíbené věty patří nespočet tvrzení, jako třeba „Nenechávejte to na poslední chvíli, nebudu kvůli vám posouvat deadline.“ nebo „Nemyslete si, že v tomto předmětu nebudete celý semestr nic dělat a že projdete.“. No a přece tu je další rok a my jsme pořád na škole, tak nás už proboha nechte. Stejně vyměknete!

Co si odnést?

Co se tu snažím říct je, že prokratinovat je normální a nemusíte se proto stydět. Každý máme nějakou věc, kterou nemáme rádi a nechceme dělat. Pro někoho je to škola, pro někoho úklid anebo třeba „jenom“ důležitý rozhovor s někým, koho třeba úplně nemáme rádi. Důvodů k prokrastinaci je vždy milion a jediný způsob, jak s tím začít pracovat, je přiznat si to: „Mám problém s věcí X.“ Potom můžeme hledat důvody: „Nedělám X, protože se chci vyhnout Y, Z, Ž.“ Jak jsem psala už v minulém článku, důležité je přiznat si, že se mi do toho nechce, a rozhodnout se s tím něco dělat. 

zatržítko, prokrastinaci

A pokud máte pocit, že k prokrastinátorům nepatříte, tak se podívejte na toto povedené video z TED talks a určitě se v tom také najdete. 

Leave a Reply